Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

In timpul casniciei am capatat mostenire un apt. in care locuiesc cu sotia.
Daca las prin testament toata averea mea sotiei, ce se intampla cu succesiunea
tinand cont ca am un copil dintr-o alta casatorie si asi dori ca sotia sa aiba unde locui. Ce prevede noul cod penal ca nu am inteles.
Va multumesc
Domnule Dobrescu,
va multumesc dar am gasit in raspunsul dv " Daca descendentul vine in concurs cu sotul supravietuitor, cota lui este de ?. Pentru a afla rezerva sa succesorala, cota se va diviza cu 2. Va rog specificati cota in locul semnului de intrebare. De asemenea am mai pus o intrebare legata de o nepoata a sotiei. Fiti amabil si ajutatima ca urmeaza sa mergem cu sotia sa facem testamente si vrem sa ne gandim bine cum sa le facem.
Multumesc.

Daca sotia va face testament, nepoata nu mai mosteneste nimic ca nu-i mostenitor rezervatar. oricum, din ce ziceti daca nu sunt bunuri de valoare mai mare si fara testament, nepoaa nu prea are ce mosteni.
Daca dvs nu lasati testament, sotia va mosteni 1/4 din bunurile dvs, copilul 3/4. rezerva succesorala e de 1/2 din cat ar mosteni pe cale legala. Deci daca ii faceti testament nevestei, copilul tot va mosteni 3/8.
Nevasta va avea un drept de habitatie pana la un eventual partaj.
In afara de cota de mostenire, sotia mai mosteneste si electrocasnicele si mobila din casa.