Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procura speciala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procura speciala

Am o procura speciala din anul 2005 , pentru obtinerea certificatului de nastere, sicare mentineaza ca mandatul este cu titlul gratuit si valabil pana la indeplinirea lui.
Din anumite motive persoana care m-a mandatat a intarziat trimiterea actelor necesare.
Intrebare:
- in noul cod civil, care a intrat in viguare de la 1 octombrie se specifica ca daca nu este specificat un termen mandatul este valabil 3 ani.
In cazul meu se aplica prevederea de 3 ani? Adica daca procura este antedata lui 1 oct ar trebui sa se supuna vechiului cod civil in continuare sau se supune noului cod, care astfel ar avea efecte retroactive?
Daca se specifica in procura ca este valabila pana la indeplinirea mandatului termenul de 3 ani mai conteaza?
Multumesc anticipat pentru clarificari
procura se supune legii sub care e data...nu vi se aplica legea noua si nici termenul de 3 ani...
Multumesc.
Este cineva si de alta parere pentru ca am fost la notariatul care a eliberat-o si mi-a zis ca se aplica noul cod civil ci 3 ani
l71/2011 Art. 142

Contractele de mandat încheiate înainte de intrarea în vigoare a Codului civil, pentru care părţile nu au prevăzut un termen, rămân supuse legii în vigoare la data încheierii lor.
Multumesc pentru precizari Ovi.