avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 220 soluții astăzi
Forum Activitate alpinada

Activitate alpinada

Răspuns la discuția CIM incetate pe durata CIC
Multumesc
Buna ziua, contractul meu individual de munca este suspendat (concediu crestere si ingrijire copil) pana in iulie 2021. Intre timp am aflat ca firma a intrat in insolventa si mi-a trimis decizia de incetare cu art 65 alin 1 cu effective date aprilie 2021. Cf art 60 alin 2 CM acest lucru este posibil. Intrebarea mea: imi este afectata indemnizatia de CIC de incetarea contractului de munca? Voi primi in continuare indemnizatie pana in iulie 2021?
Multumesc pentru raspuns! O zi buna sa aveti!
Multumesc pentru raspuns, dar daca cei 500 de lei de pe durata Ordonantei reprezentau mai mult decat 25% din venitul net?
Buna ziua,

Pe durata procesului de divort, pana in momentul in care acesta a devenit definitiv si irevocabil, am avut o ordonanta presedintiala activa in baza careia s-a stabilit dreptul la vizita al minorului si plata pensiei alimentare in valoare de 500 de lei. Ordonanta presedintiala a devenit activa incepand cu data ianuarie 2016 pana la data definitivarii procesului de divort.

Divortul s-a intins pe perioda ianuarie 2015 - noiembrie 2018, moment in care a devenit irevocabil si definitiv, in baza caruia s-au stabilit alte intervale pentru vizita minorului si cuantumul pensiei alimentare in valuare de 25% din venitul net incepand cu data de ianuarie 2015.

In perioada Ianuarie 2016 - Noiembrie 2018 (cand procesul a devenit definitiv) pensia alimentara primita a fost in valoare de 500 de lei cf Ordonantei.

Avand in vedere ca in procesul definitiv este mentionat ca pensia alimentara este in valoare de 25% din venitul net incepand cu ianuarie 2015, puteti sa imi spuneti daca pentru perioada care a fost platita pensia conform Ordonantei ar trebui recalculata?

Mai precis, daca pe perioada Ordonantei s-a platit o suma mai mica decat 25% din salariul net acum ar trebui platita diferenta?

Sau daca pe perioada Ordonantei suma platita reprezenta mai mult decat 25% din salariul net, acum ar trebui recalculat si neplatit pana se ajunge la zi?

Multumesc frumos pentru raspuns!
Multumesc
Buna ziua, oare in urma casatoriei unul dintre soti isi poate schimba si prenumele?
Răspuns la discuția Termen recurs
Multumesc mult!

Comunicare inseamna data la care hotararea a fost primita de catre parat/reclamant prin posta?

O zi cat mai frumoasa!
Discuție Termen recurs
Buna ziua,

Imi puteti spune va rog dupa pronuntarea unui apel, care este termenul in care se poate face recurs? De asemenea va rog sa imi spuneti daca este vorba de zile calendaristice sau lucratoare si daca se exclud zilele de sarbatoare legala.

Multumesc,
O zi frumoasa!
Răspuns la discuția Legalizare hotarare definitiva
Multumesc! Seara frumoasa!