avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 268 soluții astăzi
Forum Activitate keops_mic

Activitate keops_mic

Răspuns la discuția Tragere internet drum privat
Idee e sa nu se trezească vreun vecin a nu e legal și cei de la net sa taie cablurile.
Iar eu sa aștept pana ce se rezolva situația
Bună ziua,

Se dorește tragerea unui fir de internet la locuință personala.
Calea de acces este privata cu cota parte.
Stâlpul este pe calea privata, și cei de la net au traversat aerian doua drumuri private fără nici un acord.

Este legal aceasta improvizație a lor?

Nu vreau sa plătesc dar sa nu am net.
Dacă coproprietari nu sunt într-o asociație de proprietari atunci chestia cu 50 +1 nu e valabila.
Deci ce este într-un bloc nu este același lucru cu ce este pe un drum privat.

Dacă și unchiul dumneavoastră are cota parte și va duceți la el pe jos , nu este nici o problema.

Încercați sa va înțelegeți și sa rezolvați problema reala din spatele acesteia.






Tata vrea un tarc , cotet pt câine: fundație de beton 2x3 m , 4 stalpi de lemn prinși de beton nu înglobate în beton, plasa și acoperiș.
În legea 11 pct 24 nu se încadrează nici terenul și nici ce vrea tata.

Țarcul construit asa poate fi considerat clădire, anexa agricola?

Pe câte știu îmi trebuie pt construcția fântânii și fosei autorizatie.
Nu sunt sigura dacă trebuie la tarc .

Nu as vrea sa ma trezesc cu surprize .
Mulțumesc din suflet pt ajutor și ca va rupeți din timp pt problemele mele.
Buna ziua,

Tatăl meu are un teren de 500 m2 fără nici o utilitate și doreste sa își facă:
- o fântână pt asa uda copacii
- o fosa septica pt ca nu se poate hazna
- padoc câini

La ce distanta de limitele de proprietate trebuie sa fie toate acestea?

În comuna exista un rlu în care se specifica distanta dintre clădiri și limitele de proprietate, dar fântână, padocul și fosa nu sunt clădiri, cred eu.

Va mulțumesc din suflet ca va faceți timp sa ma ajutati!
Desfiintarea unui post de munca nu implica faptul ca acel post nu mai este in firma deloc?
Directorul desfiinteaza un post de munca de acasa, dar totusi in firma acesta exista.

In aceste conditii , persoana care se reintoarce la munca din ccc nu poate sa ceara tot lucru de acasa, in temeiul faptului ca postul exista in organigrama si sunt persoane care il ocupa?

Se poate "forta" anagajatorul sa ofere lucrul de acasa, conditie care exista si inainte de ccc si cu care a fost de acord inainte de ccc?

Din pct de vedere legal se poate reduce un post? (adica in loc de 4 posturi programatori sa fie 3 posturi?)
Conditii de munca echivalente ar insemna si lucru de acasa.
Dar acest lucru de acasa nu este inscris in c.i.m ci este doar intr-un email in care directorul isi da acordul.
Este legal ca angajatul sa ceara sa lucreze de acasa sau un alt loc de munca echivalent tot cu lucru de acasa?
Buna ziua,

Datele problemei sunt urmatoarele:
1. persoana se intoarce la munca dupa ccc de 2 ani.
2. directorul firmei o anunta ca se va reduce postul pe care lucra si daca nu ii place sa isi gaseasca in alta parte de lucru.
3. persoana a lucrat de acasa timp de 2 ani pe un post de programator. Lucrul de acasa a fost acceptat de director prin email. Lucrul de acasa nu a fost oficializat printr-un document sau sa fie trecut in contractul de munca.
4. directorul a scris in email ca doar postul ei de acasa va fi redus, dar in firma mai sunt persoane care lucreaza de acasa

Intrebari:
- persoana poate sa ceara sa lucreze de acasa, propriu-zis aceleasi conditii de munca ca si inainte de ccm?
- din pct meu de vedere directorul desfiinteaza pozitia de lucru de acasa pt angajat doar pt a forta ca acesta sa isi dea demisia. Este legal sa reduca pozitia, tinand cont ca mai sunt pozitii de lucru de acasa si la alti angajati? Daca nu este legal cum se poate proceda ca lucrurile sa fie corecte.

Va multumesc anticipat si apreciez faptul ca v-a luati din timpul vostru sa ma ajutati!
Buna ziua,

Va multumesc ca ati facut lumina in aceasta nebuloasa.
Cei de la DAC o abramburesc .
Regula cica este urmatoarea:
- se ia data de nastere a copilului si se numara 30 de zile calendaristice in urma.

Si reiese ca de pe 14.07 - 13.08 sunt 30 de zile.

Multumiri inca o data
Buna ziua,

Am sunat la D.A.C. si ei au raspuns ca:
- ultima zi din ccc este 12.08.2018, ziua copilului nu este inclusa.
- concediul tataluiincepe pe 13.07.2018 si se termina pe 12.08.2018 (inclusiv)

Sunt informatiile corecte din pct de vedere legal?

Va multumesc foarte mul si apreciez foarte mult ca va luati din timpul vostru pt a ma ajuta!