avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2002 soluții astăzi
Forum Activitate ddaas

Activitate ddaas

Vreau sa vand masina proprie unei asociatii non-profit in care sunt actionar la un pret just, corect, de piata.

As avea urmatoarele intrebari:
- pot fi probleme in eventualitatea unui control fiind persoane afiliate?
- ce mai trebuie intreprins la politie? se radiaza de pe vechiul propriatar pe noul proprietar? Probabil ca talonul se schimba pe noul nume.


Am inteles RCA-ul se face din nou.


Răspuns la discuția deducere TVA achizitie auto
Stiti daca in OUG care s-a dat zilele trecute exista vreo referire la acest subiect?
Răspuns la discuția deducere TVA achizitie auto
Mai este putin si se termina 2010 si deci exceptia de la deducerea tva pt. masini.

Daca nu se da o alta ordonanta, se revine automat la legea anterioara care precizeaza ca se deduce achizitionarea unei masini?

Stiti ceva in acest sens?

Multumesc
Răspuns la discuția incasare fara bon fiscal
multumesc.
Este considerata contraventie sau infractiune?

Cine raspunde? Administratorul firmei sau cel care a incasat banii (ex. vanzator)?



Buna ziua,
Puteti sa-mi spuneti care este pedeapsa primita daca o firma incaseaza bani fara a elibera bon fiscala?

Multumesc
salut;

am gasit subiectul vostru dand cautari pe net dupa autorizatie pt spargere zid intre balcon si bucatarie;

poate puteti sa imi raspundeti si mie la cateva intrebari:
- Cu ce firma ati facut D.T.A.C ? trebuie sa intruneasca conditii anume firma respectiva? evident caut o firma unde sa ma coste cat mai putin.
cei de la primarie de la sector 3 m-au trimis pe vasile alecsandri 2-4 - zona romana - caderea bastiliei (doar ca inspectoarea respectiva nu stia numele firmei si eu pe net nu am gasit nici o firma cu adresa asta

- i-am sunat pe cei de la protectia mediului dar mi-au zis ca gasesc toate info necesare pe siteul lor [ link extern ] )

-de la primaria sector 3 de unde am luat deja certificatul de urbanism mi s-a spus ca pot face contractul de salubritate si cu o firma de constructii nu neaparat cu una de salubritate; este corect?

multumesc anticipat pt orice informatie cu privire la intrebarile de mai sus
Va multumesc pentru raspuns.
Voi continua lucrarea in urmatoarele conditii:
- voi explica administratorului toate actiunile intreprinse
- voi incerca sa lucrez cat mai profesional si sa evit orice varianta care ar putea afecta structura blocului (ex: nu voi taia fierul beton, voi folosi toate traseele existente etc).
Buna ziua,
Sunt proprietarul unui apartament intr-un bloc din 81 construit din placi prefabricate din beton armat.
Acum apartamentul este in renovare capitala.

Doresc inlocuirea instalatiei electrice ceea ce presupune printre altele montarea altor prize, intrerupatoare etc.

Voi folosi o parte din canalele vechi (scot firele de aluminiu si bag cupru), dar am nevoie si de alte trasee pt. alte prize.

Intrebarea mea este: necesita autorizatie crearea acestor trasee pentru instalatia electrica? Trebuie facute santuri de circa 4 cm adancime prin pereti pt. a baga tevile?

Stiu multi care au realizat asa ceva fara autorizatie, dar acum am avut o discutie cu administratorul care mi-a zis ca sa-mi iau autorizatie etc.

Ce credeti?


Multumesc

Buna ziua,
Ma intereseaza si pe mine acest subiect. Sunt in aceeasi situatie, antecontract semnat, urmeaza contract de vanzare cumparare.

Un amic avocat imi spunea ca este bine ca intrarea in posesie (eliberarea apartamentului si predarea cheilor ) sa se faca in ziua semnarii contractului de vanzare-cumparare sau chiar inainte fiindca exista riscul ca fostii proprietari (vanzatorii) sa nu mai vrea sa iasa din casa si nu pot fi evacuati decat prin justitie (cica a avut el un caz de acesta).

Chestia asta ma cam sperie! Trebuie sa-mi fac griji si sa nu cedez sub nicio forma sa mai ramana in apartament? Ei ar vrea sa mai stea circa 2 saptamani sa-si stranga lucrurile etc...
Cum imi recomandati sa procedez?

Din partea vanzatorului nu exista niciun rist, el isi primeste banii integral la semnarea contractului.

Multumesc