Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general incasare fara bon fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

incasare fara bon fiscal

Buna ziua,
Puteti sa-mi spuneti care este pedeapsa primita daca o firma incaseaza bani fara a elibera bon fiscala?

Multumesc
amenda, de la 8000 la 40000 lei
multumesc.
Este considerata contraventie sau infractiune?

Cine raspunde? Administratorul firmei sau cel care a incasat banii (ex. vanzator)?

ddaas, utilizator
va rog sa ma scuzati, cuantumul amenzii este de la 8000 la 10000 lei ; aseara m-am uitat intr-o forma neactualizata a oug 28
Este contraventie si se aplica operatorului ec. - reprezentantului sau legal .