avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2031 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general incasare fara bon fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

incasare fara bon fiscal

Buna ziua,
Puteti sa-mi spuneti care este pedeapsa primita daca o firma incaseaza bani fara a elibera bon fiscala?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 18:36, 23 Iulie 2010
amenda, de la 8000 la 40000 lei
multumesc.
Este considerata contraventie sau infractiune?

Cine raspunde? Administratorul firmei sau cel care a incasat banii (ex. vanzator)?



Ultima modificare: Vineri, 23 Iulie 2010
ddaas, utilizator
va rog sa ma scuzati, cuantumul amenzii este de la 8000 la 10000 lei ; aseara m-am uitat intr-o forma neactualizata a oug 28
Este contraventie si se aplica operatorului ec. - reprezentantului sau legal .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bani din casa lumi007 lumi007 In urma controlului ANAF , in casa de marcat se gasesc mai putini bani decat pe bonul fiscal.Inspectorii pot sa inchida locatia? Este legal? Multumesc. (vezi toată discuția)
Inceput de afacere fara casa de marcat ContSters362639 ContSters362639 Pentru un fotograf ambulant ,la inceput de drum ,ce se intampla daca incep aceasta afacere ,poze la minut in strada in caz ca inca nu am casa de marcat ?O voi ... (vezi toată discuția)
Refuza sa-mi dea factura... mozzie mozzie Buna ziua, Din august pana in noiembrie am inchriat masini de la o firma din constanta in valoare de peste 2000 euro... acum cine mi-a inchiriat masinile ... (vezi toată discuția)