avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate jenimarica

Activitate jenimarica

Raspunsul autoritatilor Romane la cateva ore de la depunerea cererii de repatriere.

G 5-1/14483/18.06.2015




Vă informăm că am transmis misiunii diplomatice a României la Damasc răspunsul pe care l-ați primit de la Ambasada Siriei la București și am solicitat contactarea autorităților siriene competente, în vederea obținerii unui răspuns cu privire la formalitățile necesare pentru repatrierea minorului, ținând cont de faptul că acesta are cel mai probabil dublă cetățenie, nu doar cetățenie română.

Vă asigurăm că vă vom contacta de îndată ce vom avea un răspuns din partea autorităților siriene.


Cu stimă,

Director

DRCo
Conform raspunsului scris al Directiei Juridice din cadrul Ministerului Justitiei din Republica Araba Siriana mentionat mai jos

'''' Sent:
Wednesday, June 10, 2015 10:51:41 AM

Stimata Doamna,

Va transmitem pe acesta cale raspunsul Directiei Juridice din cadrul Ministerului Justitiei din Republica Araba Siriana:
- referitor la continutul art. 25 din Acordul bilateral semnat intre Siria si Romania care prevede ca sentintele care au devenit definitive si irevocalibe pe teritoriul uneia dintre partile semnatare ale acestui Acord in materia statului personal al cetatenilor acesteia, au efect/sunt valabile si pe teritoriul celeilalte parti, fara a fi nevoie de alte proceduri.

Cu respect,
Ambasada Siriei """""""

numai este nici o piedica in procedura de repatrierea a fiului meu, care mi-a fost incredintat exclusiv prin sentinta definitiva si irevocabila a Judecatoriei Sectorului 5 . Cu toate acestea, inca ,nu ma pot bucura de imbratisarile fiului meu. Ce mai e de facut?
va supun atentiei urmatorul caz:
Din anul 2011 eu si fiul meu in varsta de 7 ani ne aflam intr-o situatie disperata.
In 11.03.2011 am aterizat pe aeroportul din Damasc, Siria pentru o vizita de 3 saptamani impreuna cu fiul meu si tatal acestuia, cetatean sirian cu care eu nu am fost casatorita niciodata.
Fiul meu este nascut in Bucuresti la data de 09.11.2007 din aceasta relatie extraconjugala.
De la acea data, neavand informatii si alte posibilitati, fiind singura intr-o tara in plin razboi m-am luptat cu toate fortele sa mi recuperz pe orice cale copilul care se afla captiv in siria la fostul partener si familia acestuia.
Va prezint mai jos detalii legate de acest caz:
In periaoda 11.03.2011 – 06.07.2013 am fost sechestrata impreuna cu fiul meu, in casa acestuia, perioada in care am trait clipe de cosmar, greu de descris in cateva randuri.
In luna iulie 2013 am fost batuta si alungata de langa fiul meu in plina noapte in Damasc, Siria. Fiind singura , cu ajutorul primit din tara am inceput sa fac demersuri pe langa autoritatile siriene pentru recuperarea fiului meu.
In toate aceste demersuri am descoperit ca in anul 2010 prin falsuri si excrocherii, inca de cand ma aflam pe teritoriul Romaniei a fost inregistrata in fals in Siria pe numele meu o casatorie care nu a avut loc niciodata, eu aflandu-ma in aceasta tara pentru prima data in 11.03.2011. Tot in acest context si fara ca eu sa fi stiut, a fost inregistrat si copilul ca cetatean sirian. Din acest moment nu am mai avut nicio posibilitate de a ma intoarce din Siria impreuna cu copilul fara acordul tatalui sau.
In toata aceasta perioada am luptat fara incetare s a mi recuperez fiul pe toate caile , am deschis procese pentru anularea casatoriei , anularea cetateniei siriene a fiului meu , implementarea deciziei definitive si irevocabile din Romania conform Conventiei dintre cele doua state, prin care fiul meu imi este incredintat spre crestere mie . Fiul meu este tinut ilegal de catre tatal biologic si familia acestuia, fara a avea niciun drept asupra lui, impiedicandu-ma sa-l vad de mai bine de un an.
Toate aceste procese le-am castigat cu mare greutate, in conditiile in care fostul partener nu s-a dat in laturi de la cele mai josnice si ordinare falsuri si excrocherii, insa punerea in executare a acestor decizii nu a avut loc nici in ziua de astazi, desi aceasta ar fi trebuit sa aiba loc inca de la sfarsitul anului 2013.
Am fost amenintata, santajata si supusa unor presiuni enorme doar pentru faptul ca sunt mama, ca imi doresc sa-mi recuperez fiul si sa ma reintorc cu el in Romania. Mentionez ca fiul meu este traumatizat si suferind datorita razboiului si terorii continue din mediul in care este crescut si educat.
Ambasada Romaniei cunoaste in detaliu acest caz oferindu- mi sprijin si sustinindu-ma limitat in toata aceasta perioada pana pe data de 24.09.2014 cand am parasit Siria pentru totdeauna bolnava,si extenuata de o lupta inutila nadajduind ca din tara voi avea mai multe sanse pentru recuperarea fiului meu.

Concluzii :- fiul meu este doar cetatean roman,
- acesta este retinut de tatal sau in casa acestuia , Damasc Siria din data de 11.03.2011.
- fiul meu NU este cetatean sirian; tatal biologic, a obtinut in mod fraudulos cetatenia siriana pentru fiul meu minor invocand un act de casatorie fals in anul 2010 in Siria, perioada in care eu NU ma aflam pe teritoriul acestei tari.
- am solicitat instantelor de judecata din Siria anularea casatoriei si respectiv anularea cetateniei siriene a fiului meu minor obtinuta de tatal acestuia prin frauda iar cererea mea a fost admisa de instantele de judecata din Siria. In acest sens am obtinut Hotararea definitiva a Inaltei Curtii de Casatie si Justitie din Siria nr 932 /30.12.2013 si extrasul din evidenta familiara din data de 23.06.2014.
Totodata, mai arat faptul ca fiul meu, cetatean roman, nu are absolut nici un statut social in Siria intrucat este un copil din afara casatoriei, considerat de legea si autoritatile siriene ca fiind nelegitim.
Dupa venirea mea in tara, am facut demersuri la Mae , Justitie si ambasada Siriei doar pentru aducerea in Romania a unui cetatean roman in varsta de doar 7 ani, tinut acum captiv fara nici un statut intr-o zona de conflict armat.
Unde si ce demersuri mai trebuiesc facute ?

orice sfat parere sau comentariu e un bun prilej de a cauta si gasi solutiile cele mai favorabile.

Multumesc !

Respingere apel in executarea unei decizii definitive si irevocabile custodie , care sunt pasii urmatori.? ce termene si modalitati de constrangere pentru aducere minor ?

Multumesc !

Multumesc , se poate face contestatie la executare si dupa 2 ani jumate ?
Executorul judecatoresc impreuna cu partile – solicitand parerea unui evaluator – vor stabili pretul de vanzare al imobilului la valoarea de circulatie. Executorul va comunica titularilor celorlalte drepturi asupra imobilului despre existenta executarii si ii va cita la termenele fixate pentru vanzarea imobilului. intrebare : eu sunt coproprietar nu mi sa comunicat nimic din toate astea , ce trebuie facut ?
sunt 2 coproprietari si ambii suntem garanti
Buna ziua , creditul a fost luat o societate a unei cunostinte eu sunt garant , coproprietar al apartamentului ipotecat . nu a fost creditul nici pentru nevoi personale nici pentru cumpararea vreunei case
a fost o linie de credit pe o societate cu asociat unic la care noi am venit cu garantia cu acel apartament.
nici eu nici celelalt coproprietar nu avem legatura cu societatea care a luat creditul
va multumesc



Scrisoare catre executor.

Ma numesc .......... sunt coproprietara a apartamentului nr.25 din str. .............. nr. 27 Bl m sector Bucuresti. din luna aprilie 2011 eu sunt plecata din tara insotindu-mi copilul in varsta de 5 ani si tatal acestuia in siria o tara care se afla in plin razboi . din intamplare am vazut pe internet licitatia cu privire la apartamentul la care sunt coproprietara .
as dori sa va rog sa mi aduceti la cunostinta demersurile care au fost facute pana acum ca eu pana in prezent nu am fost contactata sau nici cel putin nu mi sa adus la cunostinta prin nici un mijloc de comunicare ;telefon ,e-mail,posta , fax etc somatie,proces verbal,prin care i-mi sunt comunicate obligatiile dispuse de instanta de judecata.
in acest apartament se afla toate bunurile personale imbracaminte incaltaminte ale mele ale copilului meu si ale sotului meu , bunuri de o mare valoare si bunuri de mica valoare , bijuterii , documente personale si documente de societati , mobila noua ,vesela din arcopal si cobalt ,covoare , aragaze frigidere congelatoare si tot felul de electrocasnice de la robot de bucatarie pana cel mai mic si neinsemnat obiect care este necesar unei familiii care au locuit acolo timp de 15 ani.
va rog respectuos sa mi aduceti la cunostinta toate detaliile si demersurile cu privire la acest imobil pe cale electronica telefonic, sau orice mijloc de comunicare de care dispuneti.



SI IATA RASPUNSUL EXECUTORILOR.

Buna ziua



Va informez pe aceasta cale ca dosarul de executare ce priveste imobilul al carui coproprietar sunteti, a fost preluat de catre Biroul nostru in data de 29.06.2012, continuand executarea silita initiata de catre Corpul executorilor bancari ai Bancii SA.



La momentul preluarii dosarului de catre Biroul nostru, acesta se afla in faza organizarii primului termen de licitatie. Ca o paranteza, am constatat ca exista la dosar o somatie de plata imobiliara care a fost inmanata in data de 18.01.2012 dnei X , care sustinea ca e prietena si a primit pt dvs. Deci nu puteti sustine ca acum ati aflat prima oara de existenta unei executari silite.



Pe scurt, au fost organizate doua termene de licitatie, pe 01.10.2012 , la care nu s-a prezentat niciun licitator si pe 30.10. 2012, cand s-a prezentat un licitator si imobilul a fost vandut. Procedura executionala prevede instiintarea debitorilor asupra fiecarui act de executare, lucru care s-a facut prin agenti procedurali, dovezile de comunicare fiind la dosar.



Va atasez scanat procesul verbal de licitatie.



O zi buna,



Executor Judecatoresc



VA ROG PUTETI SA ma sfatuiti in aceasta privinta . vazusem ca mai sus a doua licitatie se face la 60 zile de la prima. Exista in lege asa ceva ?

ajutati ma va rog
nu am acces la nici un mijloc de comunicare doar 6 ore pe saptamana la net care functioneaza fff greu. exista si ambasada si consulat . tatal cetatean strain a depus la ambasada ro o hartie sub forma de angajament . ambasadorul nu mia adus decat acuze (de ce am venit in tara asta si ceea ce vreau sa fac nu e tocmai normal) si consulu7l mi a spus cae problema personala in care nu se poate implica. raul a fost facut numai pot da timpul inapoi va rogg sa ma ajutati sa gasesc solutii sau persoane potrivite cu care pot discuta in privat sau pe forum de aceasta problema .