avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate liviu_navacioiu

Activitate liviu_navacioiu

Buna ziua,

Un angajator idiot continua sa vireze salariul in contul unui angajat care este in concediu de crestere al copilului. Precizez ca nu este vorba de cele 3 luni de dupa nastere cand anagajatorul mai vireaza ceva catre angajat. Este vorba de cateva luni de dupa cele 3.

In aceste conditii, ce parghii legale are angajatorul sa-si recupereze banii de la angajat?

Va multumesc.

Cele bune,
Liviu
Buna ziua,

Am depus o cerere scrisa catre o firma cu privire la o situatie.
Pentru ca dumnealor nu pot oferi un raspuns legal favorabil lor, se rezuma in a-mi cumunica niste tampenii telefonic, spunandu-mi ca doar asa raspund ei la solicitari. Nu ar trebui sa mi se raspunda in scris? Am depus o cerere in scris, trebuie sa se raspunda in scris.
Daca este vorba de o situatie conflictuala, ai nevoie de hartii ca sa poti sa mergi la ANPC. Eu momentan nu pot decat sa depun hartie dupa 30 de zile ca n-am primit raspuns, pt ca firma respectiva nu poate dovedi nici cum faptul ca a raspuns cererii respective.

Exista o lege care sa reglementeaze modul de a raspunde unei cereri scrise?

Va multumesc.

Cele bune,
Liviu
Răspuns la discuția suprafata inexistenta in acte
Ati inteles perfect situatia. Asta a fost treaba facuta in stil romanesc.
N-am stiut de optiunea de a pune o nota retroactiva la pv de receptie finala...
Imi puteti oferi ceva detalii in legatura cu acesta nota?
Cine o face, cum se face, in baza a ce se face?
Pana la urma proiectul pe hartie arata diferit de realitate... Mai este nevoi de modificarea proiectului daca se face aceasta nota?
La OCPI geodezul poate rezolva situatia doar cu aceasta nota? Stiu ca domnii de acolo se uita dupa autorizatii pe baza carora modifica dosarul cadastral...

Va multumesc pentru informatii.

Cele bune,
Liviu
Buna ziua,

Ma confrunt cu urm situatie:
- locuiesc intr-un bloc P+2+M
- la nivelele P, E1 si E2 sunt 212 mp construiti (pe hartie)
- la M sunt 190 mp construiti (pe hartie)
- in realitate la M sunt tot 212 mp construiti (constructorul trebuia sa traga un zid de exterior din spate cu ~1 m mai inapoi de unde ar fi rezultat si dif de suprafete)
- se doreste sa se rectifice situatia acetelor a.i. sa fie in concordanta cu realitatea
- diferenta de suprafata a fost cuprinsa prin felul in care s-a construit in 2 apartamente de la nivelul M

Pe ce baza se poate obtine autorizatia de constructie peste suprafata de 11mp de apartament care nu este trecuta in acte (ar fi trebuit sa fie pur si simplu o terasa inaccesibila care nu face parte din suprafata comuna a blocului)?

Avand in vedere ca nu-i o suprafata comuna a blocului este de ajuns decat semnatura vecinului de sub mine cum ca este de acord sa construiesc peste aceasta bucata de terasa care pentru el reprezinta defapt un fel de acoperis peste jumatate din dormitorul lui?

Avand in vedere sa suprafata utila s-ar mari ar trebui sa mi se mareasca si cota parte indiviza din suprafata cumuna care nu s-a micsorat pt ca nu s-a construit peste o supfrata comuna. Personal nu-mi doresc sa mi se mareasca acest procent pentru ca ar trebui ca la toti ceilalti sa li se reduca cota parte indiviza. Se poate de a declaratie conf careia cota indiviza sa ramana aceaiasi pentru mine si implicit pentru toate lumea (eu nu-mi doresc decat rectificarea de supratata din apartament)?

Mentionez ca fiind un bloc mic (12 ap) nu avem asociatie de proprietari.

Va multumesc.

Cele bune,
Liviu
Răspuns la discuția extindere limita proprietate
Ceea ce spuneti dumneavoastra are sens, dar ca sa pot convinge oamenii cu care voi avea de a face imi puteti spune care este suportul legal pe baza caruia se poate rezolva situatia?

Va multumesc.

Cele bune,
Liviu
Buna ziua,

Cum poate fi mutata limita unui apartament (un zid din exterior) pe acte?
Pe acte camera respectiva are 2x3 iar in realitate are 3x3 plus un balcon. Am nevoie de semnaturile vecinilor de bloc (in afara de certificatul de urbanism si autorizatia de constructie)? Ce pot sa fac pt a remedia planul releveu?

Va multumesc.

Cele bune,
Liviu
Buna ziua,

Sunt unul din co-proprietarii unui drum privat.
Unul dintre vecini care aproape isi termina casa a inceput sa-si traga instalatia de gaz facand o prelungire de la ultimul punct de acces a retelei. I relatia cu DistriGaz sunt in regula dar ce problema avem cu ei:

S-au apucat sa faca traseul de gaz (un sant de 1m adancime si 30 cm latime) pe drumul care ne apartine tuturor fara sa ne intrebe, sa ne zica, sa ne anunte, etc. - clasicul tupeu nesimtit romanesc.

Nu avem nimic cu omul ca-si trage gaz dar pur si simplu ne-au scos din minti cu tupeul de care dau dovada cu toate ca pana acum nici macar proiectul de la gaz sau actele firmei de executie nu le-au aratat.

Din pct de vedere moral mi s-ar fi parut sa ne anunte ce fac si cat ne-ar deranja (pt ca tocmai am stat 1 ora afara sa pot parca masina).
Din pct de vedere legal ce obligatii aveau? Parerea mea e ca trebuiau sa faca un tabel sa-l semnam sau sa mearga la primarie sa ceara autorizatie de executie lucrare.

Informatia o cer pentru cultura mea generala pt ca singura pretentie pe care o am de la dumnealor este readucerea drumului la starea initiala.

Va multumesc.

Cele bune,
Liviu
Răspuns la discuția plan releveu gresit
Acel releveu gresit ma impiedica sa obtin un credit pentru acel imobil.
Pana la urma e o eroare ce trebuie indreptata no matter what.

Pana la urma care-i mai vinovat, geodezul care s-a grabit sa semneze sau constructorul care a facut ce l-a taiat capul la executie?
Parerea mea e ca geodezul este responsabil pentru situatia creata.

Cele bune,
NLM
Buna ziua,

Ce sa intampla cand un geodez a semnat/stampilat un plan releveu al unui imobil care este gresit (80% din pereti nu sunt la locul lor+ exista un perete care nu apare in relevu)?
Cel mai probabil a masurat/semnat/stampilat inainte de executie si nu dupa terminarea lor.

Va multumesc.

Cele bune,
NLM
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns.
Imi puteti indica articolul la care ati facut referire atunci cand ati facut trimitere la OUG 50/2010?

Va multumesc.

Cele bune,
Liviu