avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Activitate elif

Activitate elif

Buna Ziua cu ajutorul celor din forum si cu multa rabdare ma aflu la un pas de afi in posesia sentintei de recunoastere a divortului, acum eu va intreb mai este necesara perioada aceea de 15 zile pt. recurs si daca da cum se poate face direct executarea? Si dupa exequatur mai trebuie mers la starea civila unde s-a eliberat certificatul de casatrie pentru a fi declarata divorta si sa astept toata nebunia cu referatul de la INP Bucuresti? sau se poate merge cu hartia aceea de la tribunal(exequator) pentru a-ti putea elibera CI si pasaport? Am intrebat la tribunal dar ma trimite mereu sa incerc sa vb. cu judecatorul de servici si apoi nu prea l-am gasit este doar pierdere de timp. Va multumesc!!
Răspuns la discuția Inregistrare divort in Romania
buna gianni1971, uite cum e cu hartia sau formularul de a demonstra anuntarea partii in lipsa, daca din hotararea straina reiese ca ambele parti au fost de acord cu divortul nu-ti mai trebuie dovada de instiintare a partii in lipsa
si cat despre numele de dupa casatorie nu cred ca este si cazul tau iar sotia ce nume si-a luat si ce afacut nu trebuie sa aduci tu nici o dovada la cererea de recunoastere. Apostila nu o puneau ei decat daca mergei tu s-o ceri si ea trebuie sa se afla pe ultima pagina a hotararii este un patrat destul de mare si trebuie sa scrie ca este de la haga acolo pe undeva daca ai facut traducerea este imposibil sa nu-ti dai seama si o s-o poti avea aceasta apostila de la consulat sau acolo unde s-a pronuntat divortul, este pur si simplu o supra legalizare mai autentica decat cea a notarului nimik complicat bafta!!! eu astep acum raspunsul caci am reusit sa depun dosarul la tribunal va tin informati ceau!!
Buna Ziua tuturor uite-ma si pe mine cu un subiect mai la moda sau deja demodat pentru unii dintre noi:) locuiesc intr-0 tara non UE si ar trebui sa ma intorc de curand sa imi schimb pasaportul stie cineva sa imi spun daca au intrat in vigoare noile pasapoarte biometrice sau se eliberaeza cele vechi? Am auzit ca dureaza cam 2-3 luni sa ai un pasaport biometric si apoi la noi in Gorj ...as dori cate ceva informatii modalitati termeni si costuri va multumesc!!
Răspuns la discuția Inregistrare divort in Romania
Buna ofelia, eu am facut toate apostileel in Turcia in Italia nu stiu exact dar cred ca si acolo e posibil sa fie la fel ori la consulat ori la un tribunal mai exact pe hotararea de divort apostila o poti obtine de la tribunalul care a eliberat aceasta hotarare si evident cred ca aceasta trebuie sa fie definitiva si irevocabila. Bafta ciao!
Răspuns la discuția Inregistrare divort in Romania
Buna Moni am citit cazul tau si raspunsurile, elena 66 vorbeste de transcriere (inregistrarea) divort tara apartenta UE dar tu vorbesti despre USA deci nu cred ca ajunge doar sa mergi la primarie unde se elibereaza certificatul de casatorie acesta cel din urma exact cum sa- spus se elibereza la stare civila dar divortul pronuntat intr-o tara non UE se inregistreaza la un tribunal asa cum spunea consilierul si avocatul mai sus procedura exequator procedura de care incerc sa ma pregatesc si eu asa ca daca cineva a mai facut procedura asta de exequator la un tribunal il rog sa ne scrie si noua cum a procedat in cat timp se obtine si acte necesare. Va multumesc ( sa nu uit: trebuie si apostila evident )
Răspuns la discuția Divort cetatean strain non-EU
Sa divortezi in tara nu te sfatuiesc dat fiind ca el o sa fie absent la acest prces apoi dupa cum spui ca nu este deacord cu divortul, asta ar imoplica sa aduci o garamad de argumente si un sac de martori totul dureaza si este complicat. Eu zic sa mai astepti si sa faceti un divort de comun acord cu un protocol prin care sa fiti de acord cu tot ce implica partaj si cheltuieli de judecata si daca dai o procura la un avocat de acolo nici nu trebuie sa te prezinti la proces e de ajuns sa se prezinte le si din partea ta avocatul o sa aduca cel putin 2 martori( in cazul meu s-a ocupat avocatul de tot in 15 zile am fost divortati) Acum insa incepe chinul si cred ca o sa ai nevoie si de asta TRANSCRIERE HOTARARE DE DIVORT care inca nu am reusit s-o obtin am pierdut deja o luna la INEP o sa vedem cu exequatur o sa te anunt. BAFTA
Răspuns la discuția Divort cetatean strain non-EU
Buna Corina, am urmarit subiectul tau si pot sa-ti dau in raspuns in ceeace ma priveste . Am divortat si eu tot intr-o tara musulmana si nu m-am prezentat la nici una din infatisarile de divort nici eu nici sotul am facut amandoi imputernicire la avocati si un protocol semanat de amndoi ( semnaturi in original nu copie xerox sau fax) si divortul s-a pronuntat la prima infatisare doar prin intermediul avocatilor. acum pentru tine ramane o singura problema cum sa-ti angajezi un avocat din egipt:) daca nu vrei sa mergi nici macar o data pana acolo poate gasesti vreo solutie la vreun consulat BAFTA!
Răspuns la discuția procedura exequatur
Cer scuze daca nu am prea multe cunostinte in materie de lege si termeni legali dar nu am inteles mare lucru deci sa inteleg ca trebuia sa ma prezint la un tribunal si nu direct la oficiul starii civile sau ca hotararea de divort are ceva in neregula citez: executare silita; hotarare chiar nedefinitiva...;copia dovezii de inmanare a citatiei si actului de sesizare, comunicante partii care a fost lipsa in instanta straina sau orice act oficial care sa ateste ca citatia si actul de sesizare au fost cunoscute , in timp util , de catre partea impotriva careia s-a luat hotararea.
Cred ca nu e cazul meu oricum ce trebuia sa fac sa ma prezint la tribunal si sa efectuez un divort ca sa implice ce? e nevoie de ex sot sau pot doar eu am nevoie de ceva act notarial din partea lu ( cetatean turc) dureaza cu adevarat 6 luni si trebuie sa fie recunoscuta de cel putin 2 tribunale romanesti dureza mai mult decat a durat divortul in sine . oricum va multumesc sper sa trec si peste asta o zi buna
Buna ziua ma sunt in dilema am expus deja problema mea la una dintre discutiile voastre mai vechi pe acesta tema dar ma tem ca poate nu o sa mai imi raspunda nimeni de aceea am hotarat sa redeschis acest subiect.
Am fost casatorita timp de 4 ani in turcia cu un cetatean turc in luna mai s-a pronuntat hotararea de divort definitiva si irevocabila. Intoarsa in tara am fost indrumata sa transcriu hotararea de divort la starea civila acolo unde in urma cu 3 ani mi-a fost transcris certificatul de casatorie. Am facut deci o cerere la primar si am depus la dosar:
-certificat de casatorie original
-hotarare de divort originala cu apostila
-traducerea hotararii si a apostilei cu legalizare la notar
-certificat de nastere
-copie pasaport si vize
-copie buletin
-declaratie la notar privind numele de familie dupa castorie
Dupa circa o luna oluna si jumatate imi ajunge inapoi dosarul trimis de INEP-bucuresti cu mentiunea ca transcrierea hotararilor de divort nu se face direct la ei ci ca mai intai imi trebuie recunoastrea de catre un tribunal romanesc a acestea(exequatur) si apoi o sa pot depune dosarul la starea publica si trimis la INEP-bucuresti.
Acum va rog daca exista cineva care stie ce trebuie facut va rog sa ma lamuriti unde se face si ce acte imi trebuie pentru acest exequatur dat fiind ca ma aflu acum in turcia as dori sa vin pregatita in tara ca sa pot face aceasta transcriere( acte necesare necesitate un avocat avocat sau imputernicire care sa reprezinte ex-sotul) am inteles ca este o procedura costisitoare si dureaza un timp indelungat circa 6 luni???
Va rog sa ma ajutati o zi buna si multumesc frumos.