avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Activitate dorderacu

Activitate dorderacu

Răspuns la discuția insolventa
am un contract de concesiune de 156 000 de lei pe an, plata se face in 2 transe, ian si iulie, a trecut un an de la ultimii bani incasati, iar in contract scrie ca pt neplata unui an de la ultima factura contractul se reziliaza. cum fac sa recuperez banii?
Discuție insolventa
Cum se poate cere insolventa unei firme (are datorii de peste 1,5 miliarde lei vechi)?
un padurar de la un ocol silvic poate fi presedinte de asociatie urbariala daca asociatia detine padure la acel ocol?
Buna ziua,
As vrea sa stiu daca un membru in Consiliul de Conducere al unei Asociatii Urbariale poate sa faca lucrari pe firma fiului in cadrul aceleiasi asociatii.
Răspuns la discuția 8 ore?
am contract de munca normal;
trebuie sa va spun ca toate au inceput de cand avem sef nou, de la 1 aprilie;
pana atunci aveam 4 ore de emisie si eram pontat 8 ore;
acum am 3 ore de emisie si ma ponteaza 6-7 ore, cate stau in redactie, dar eu imi pregatesc emisiunea si in alte locuri decat la redactie ( de exemplu revista presei o fac dimineata la 5 acasa, sa ajung la 7 la servici);
ce am semnat de carand a fost o hartie prin care eram trecut de la redactor la prezentator ( cu toate astea eu imi redactez materialele)
Discuție 8 ore?
e legal ca lucrand in mass media sa fiu pontat doar pentru orele in care sunt in emisie?
( am 3 ore de emisie, dupa care mai stau 1 ora -2 sa mai pregatesc cate ceva pt ziua urmatoare, dar cele mai multe subiecte mi le fac acasa - e drept sa fiu pontat 5 sau 6 ore?, orele netrecute in pontaj ma afecteaza intr-un fel - somaj, pensie.etc?.
Discuție deces
ce acte trebuie pt ajutor de inmormantare, unde se depun , cat dureaza, cati bani se dau?
Răspuns la discuția saptamanal
multumesc pt raspuns; mi se pare cam usor daca e doar atat, sau e mult de umblat dupa cele 2 autorizatii?
Discuție saptamanal
as dori sa scot un saptamnal cu sport, muzica, jocuri,etc. trebuie sa am firma? cine imi poate da mai multe detalii?