avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Activitate 2009iulia

Activitate 2009iulia

Prin clauza compromisorie inserata intr-un contract partile contractante convin ca eventualele litigii ce se vor ivi intre ele sa fie solutionate pe calea arbitrajului.
Nu exista clauze compromisorii de grade diferite.
Răspuns la discuția suma executata virata in alt cont
Pe extrasul de cont al lui x aparea ca suma a fost virata de catre debitorul SC........., si din acest motiv x i-a trimis banii debitorului. Situatia a aparut ca urmare a unui lant de greseli, precum si a relei-credinte a debitorului.
Executorul i-a comunicat lui x faptul ca a efectuat plata din eroare, insa la momentul acela x deja trimisese suma in contul debitorului, care a refuzat restituirea sumei.
Executorul are calitate procesuala activa?
Eu, x, ce ar trebui sa fac? Pana acum am formulat cerere de chemare in garantie impotriva debitorului in temeiul platii nedatorate.
Multumesc.
Speta este urmatoarea: executorul vireaza eronat suma de bani executata nu in contul creditorului, ci in contul persoanei juridice "x" ; aceasta persoana juridica, la randul ei, vireaza din eroare suma respectiva in contul debitorului.
Executorul o cheama in judecata pe "x" pentru restituirea sumei, "x" cheama in garantie debitorul, iar creditorul formuleaza cerere de interventie accesorie in interesul executorului-reclamant.
Instanta din oficiu a invocat exceptia lipsei calitatii procesuale active si exceptia lipsei de interes a executorului, apreciind ca executorul mai poate executa inca o data suma respectiva.
Parerile dumneavoastra, va rog.
Este un proces civil avand ca obiect restituirea unei sume de bani care a fost platita si incasata din eroare.
Precizez ca litigiul se judeca pe fond - in prima instanta.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. O cerere de interventie accesorie, admisa in principiu, poate fi modificata, la termenul urmator, intr-o cerere de interventie principala?
Răspuns la discuția Ordonata de plata
Deci, nu pot sa solicit emiterea unei ordonate de plata fara a avea o factura?
Răspuns la discuția Ordonata de plata
Am contracte din 2006,2007 si 2008, in aceasta situatie se mai pot emite facturi?
Pot solicita emiterea unei ordonate de plata pe baza doar a unui contract comercial daca nu am emis factura?
Mentionez faptul ca in contact este prevazuta data pana la care se poate plati suma si modul de calcul a penalitatilor.
Multumesc.Am chemat Min. Justitiei in calitate de unitate detinatoare a imobilului. Este vb de un teren pe care in prezent se afla sediul Judecatoriei, Tribunalului si al Curtii de apel.