avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate ARICIU2009

Activitate ARICIU2009

MULTUMESC.
deci in concluzie cea ce cer este- ''ILEGAL'-' si nu ar trebui sa-mi fac nici un fel de griji nu?:hammer: nu inteleg cum aceasta firma de recuperarare care este destul de cunoscuta incearca sa ne prosteasca genul ..cine prinde momeala bine cine nu prinde iarasi bine.oare nu or fi cunoscind legislatia?!...ma indoiesc.dar ce sa-i faci... se apeleaza la nestiinta omului aceste vulpi deghizate in oameni de bun simt cu nume pompoase!!nu se diferentieaza cu nimic fata de camatarii de la noi care care apeleaza la orice pentru a le da banii!! niste hoti ...multumesc .=D>

buna ziua.am primit acum citeva zile de la o firma de recuperare credite si datori un act prin care iau la cunostinta ca datoria mea de 64 ron pe care o aveam catre o firma de telefonie din abonament in anul 2001 a fost preluata de ctre aceasta firma in noiembrie 2011.eu sunt somat sa platesc aceasta suma pina la sfirsitul lunii daca nu voi plati taxe si penalizari ...nu scrie cit.eu am mai primit un act asemanator in anul 2006 de la o alta firma de recuperare in care era mentionata o suma mult mai mare plus dobinzi.mentionez ca in 2001 am facut un abonament de 3 dolari cum era atunci la acel furnizor si nu am mai pltit pe 6 luni deoarece mi se furase telefonul.
intrbarea mea este urmatoarea :este legal ce-mi cer ...tinind cont ca au trecut 10 ani de zile.din cite stiu ar fi trebuit ca datoria sa se prescrie.
de unde stiu eu ca platindu-le suma nu-mi vor cere mai mult aceasta fiind momeala de a-mi recunoaste datoria?
felul cum este redactat documentul mi se pare destul de dubios...penalitati ...nu scrie cit..etc.
este posibil ca furnizorul sa vinda datornicii de doua ori..??? eu nu cred .
Răspuns la discuția masina netranscrisa
am verificat corespondenta intre serii motor si caroserie si corespund in civ.cei de la politie au spus ca o pot transcrie,iar cei de la rar mi-au spus ca nu e problema cu actele si sa-i fac o identificare inainte pentru siguranta.
Răspuns la discuția masina netranscrisa
as putea sa o verific personal la rar si la politie?
buna ziua.vreau sa cumpar o masina si nu este transcrisa pe numele propietarului.acesta are fisa de inmatriculare cu radiere si inmatriculare si stampilele de la fisc.are cerificatul fiscal al vechiului propietar.deci rezulta ca este inregistrat la fisc iar masina e pe numele lui.el nu a mai facut transcrierea la politie.in certificatul de inmatriculare si in cartea de identitate figureaza vechiul propietar iar in certificat nu scrie instrainat catre.
as vrea sa stiu daca o pot inmatricula(transcrie)la politie pe numele meu fara probleme si la rar daca as avea probleme din aceasta cauza.#-o,si cu cine ar trebui sa fac contractul de v-c?cu vechiul propietar sau cu acesta care nu a transcris-o la politie?
inca o nelamurire ...la transcriere dupa ce fac fisa de inmatriculare primesc un nou certificat de inmatriculare de la politie sau ramin cu cel vechi???propietarul este obligat prin lege la vinzarea autovehicului sa scrie in certificat de inmatriculare instrainat catre altfel nu o pot inmatricula?#-osper ca am pus intrebarea unde trebuie...:D.multumesc
Răspuns la discuția ASOCIERE PFA
MULTUMESC.DAR CE AS RISCA DACA AS COLABORA PT O PERIOADA SCURTA DE TIMP CU CINEVA CARE NU ARE NICI UN STATUT JURIDIC...ECHIVALENT CRED CU MUNCA LA NEGRU?CORECTATI-MA DACA GRESESC.
Discuție ASOCIERE PFA
BUNA ZIUA.AS DORI SA PREZINT URMATOAREA PROBLEMA.AS DORI SA INFIINTEZ UN PFA IN ASOCIERE CU O ALTA PERSOANA CARE MOMENTAN NU ARE RESURSE MATERIALE DEOCAMDATA PENTRU A SE FACE LA RINDUL LUI PFA.INTREBAREA MEA ESTE CE RISCAM AMINDOI DIN PUNCT DE VEDERE LEGAL AMENZI ETC.MENTIONEZ CA RASPUNEREA IN ACTE ESTE A MEA.SAU CUM AM PUTEA PROCEDA CA SA FIE OK.MULTUMESC.
Va multumesc mult.
Buna ziua.As dori si eu putin ajutor pentru cumpararea unei masini cu plata in rate la propietar.
Saptamana care vine
Vreau sa iau o masina in rate cu un
Avans de 50 suta .Intrebarea mea este
Cum trebuie facut contractul pentru a nu fi interpretabil si
Nu a nu avea probleme ulterior.de
Ex necesitatea deschiderii unui cont de vinzator pentru a plati ratele ,propietar as dori sa raman in momentul incheierii contractului si nu la achitarea sumei deoarece am inteles ca el pleaca din tara si nu as vrea sa umblu dupa el si alte puncte sensibile pe care ar trebui sa le stipulez in contract.
Mentionez ca intelegerea este ca eu sa ramin cu masina dar actele ei,..este adusa de afara...le primesc la achitarea
Sumei.Cum as putea
Evita de exemplu situatia urmatoare :
platesc toata suma dar fostul propietar este de negasit pentru a mi da actele si a putea sa inmatriculez masina.
Multumesc anticipat:-)