avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1778 soluții astăzi
Forum Activitate PORA AMALIA

Activitate PORA AMALIA

Indemnizatie crestere copil mama minora-17 ani

Buna seara! Imi puteti spune, va rog, daca o mama minora-17 ani, care urmeaza sa nasca un copil, primeste indemnizatie de crestere a copilului... sau orice alta forma de ajutor banesc din partea statului. ..Nu mai urmeaza cursurile scolare si urmeaza sa se casatoreasca.
Va multumesc!
Buna ziua!
In cat timp, conform legii, trebuie sa elibereze apartamentul un chirias al carui contract a expirat (a fost facut pe perioada determinata)... Chiriasul nu doreste sa mai prelungeasca contractul. Va multumesc!
Răspuns la discuția CONTESTARE TESTAMENT AUTENTIC
Testamentul se poate anula ....
Răspuns la discuția CONTESTARE TESTAMENT AUTENTIC
Unchiul este tatal acestui nepot care are testamentul si nu contesta testamentul. In acest caz eu am dreptul la 50%... Adica suntem eu si cu varul meu cei care trebuie sa dezbatem succesiunea....

Colegul dvs in mesajul de mai sus mi- a spus ca am 25%, in cazul in care accept testamentul...
Am inteles bine....

Va rog frumos sa ma lamuriti asupra procentului ce mi se cuvine mie in cazul acceptarii testamentului si respectiv, ce procent mi se cuvine daca contest testamentul.

Va multumesc!
Buna ziua! Doresc si eu sa aflu care este procedura de contestare a unui testament autentic... Bunica mea, decedata in 2021 a lasat un testament unui nepot, var primar cu mine, in care ii lasa acestuia intreaga ei avere mobila si imobila in cazul decesului. Si bunicul meu este decedat in 2011. La dezbaterea succesiunii partile sunt: fiul decedatei, nepotul caruia i-a lasat testamentul si eu, (ca unica mostenitoare a unui alt fiu decedat in 2008). Eu nu sunt de acord cu acest testament si doresc sa-l contest. Mentionez ca are si un certificat medico-legal psihiatric care atesta ca la acel moment era in deplinatatea facultatilor mintale.
Va multumesc!
Este vorba de dezbaterea succesiunii dupa bunici, eu fiind unul din mostenitori. Proprietarul autoturismului a fost unul din cei trei copii ai bunicilor mei. Pe acest autoturism se plateste si la ora actuala impozit desi el nu mai exista. Vroiam sa stiu daca intra la masa succesorala, desi, repet, nu mai exista nici un act al masinii si in consecinta cum se poate radia.
Va multumesc.
Succesiune-cote mostenitori

Buna ziua.
Succesiune dupa bunici. Mostenitori: 1 fiu, 1 nepoata(succesoarea de drept a unui alt fiu al acestora). Bunica i-a lasat prin testament partea ei din avere unui nepot.
In acest caz care sunt cotele de drept ce revin fiecaruia dintre acestia.
Va multumesc.
RADIERE AUTOTURISM din evidentele fiscului
Buna ziua.
Cum se poate radia un autoturism din evidentele fiscului daca proprietarul a decedat iar autoturismul nu mai exista ( a fost dus la fier vechi dar nu exista nici un act in acest sens) . Nu exista nici un alt document al masinii (carte de identitate sau talon). Mentionez ca proprietarul nu are mostenitori.
Va multumesc.
Buna ziua.
1. Care sunt cotele de drept ale fiecarui mostenitor in urmatorul caz:
Se face succesiune dupa bunici, ambii fiind decedati. Acestia au avut 3 fii, Situatia celor 3 fii este urmatoarea: unul decedat, fara mostenitori, al doilea fiu, decedat si el, avand 1 copil(unic mostenitor) si al treilea fiu in viata.
Va multumesc.
Cei doi avocati au raspuns ca mostenitorul care a platit impozitele poate cere restituirea banilor pentru ultimii 3 ani nu pentru perioada 2002-2021. Eu asa am inteles.
Pe mine ma intereseza daca mostenitorul poate cere restituirea sumei achitata pt impozite pe toata perioada 2002-2021.