avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Activitate ionutcosoveanu

Activitate ionutcosoveanu

Buna ziua,

As dori sa stiu cum pot intra in posesia unui teren care a fost atribuit strabunicului meu la Improprietarire din 1945 , detin doar o copie eliberata de arhivele nationale unde este mentionat faptul ca strabunicul a fost improprietarit cu 0.75 ha , este scrisa si mosia unde a primit dar si numarul lotului . As dori sa stiu ce fel de cerere ar trebuii sa depun la Primarie sau unde ar trebuii sa ma adresez pentru a fi pus in posesie ca mostenitor.


Multumesc.
Buna ziua, ma gandesc sa dau primaria, primaria de sector sau statul in judecata pe fondul noilor harti de poluare realizate de comisia europeana si deasemena inceperii proceduri de infrigement asupra tarii noastre, totusi au avut atata timp sa rezolve problema tarficiului a semafoarelor a strazilor, de 4 ani de zile se face coada pe Baba Novac de la restauran Rucar pana la semafor la Parc Ior, si nimeni nu a venit cu o idee, strada mai mare, semafor care tine mai mult etc, statia de 311 mutata o idee mai in fata deoarece este chair la semafaor cea de troleu mutata la fel , ideii. Da as vrea daca se poate sa ma indrumati cum as putea da in judecata aceste organisme dar pe criterii bune, nu stiu constitutia dar orice stat trebuie sa isi protejeze cetateanul, din pacate nu se intampla asa ceva aici .

Multumesc si astept sugestii si informatii, sau indrumari catre anumite site-uri pentru a ma putea documenata si formula o reclamatie care sa fie cat mai cat.

Va multumesc, am depus deja o reclamatie la anpc si am trimis o scrisoare catre [EDITAT] sa sa verifice..astept un raspuns...va multumesc.
In noiembrie pe data de 3 am fost la sediu [FURNIZOR] pentru a incheia un contract de internet bineinteles dupa ce am discutat la telefon si am intrebat daca se pot aloca mai multe ipuri daca sunt rutabile si unde am primit informatii ca da, dar apoi pe data de 3 seara cand am ajuns acasa si am suant din nou la [FURNIZOR] mi s-a spus ca nu imi pot da mai multe ip-uri ip-ul nu se pune pe placa de retea etc probleme tehnice si am decis sa renunt la abonament m-am gandit ca in 24 de ore am se poate renunta fara nici o problema, am sunat la 1930 mi -a zis ca da sa ma duc la agentia de unde am luat modemul si gata am fost cei de acolo au zis ca nu se poate asa ceva asta se intampla pe data de 4 noiembrie si de aici a inceput toata povestea cu telefoane pste telefoane la 1930 cu cereri si alte discutii fara folos pana la sfarsitul lunii decembrie cand au zis ca da se rezilieaza contractul dar sa platesc 90 de euro ca asa scrie in contract eu am zis ca scrie dar eu am dorit rezilierea din data de 4 noiembrie am invocat si noua legea referitoare la incptarea contractelor si tot nimic am platit internet o luna fara sa folosesc nici macar nu am primti ip-uri si nici nu am folosit modemul dupa ce am desfiintat si postul telefonic s-a desfiintat si cel de internet dar acuma ma obliga sa platesc 90 de euro pentru ca in contract scrie ca nu pot renunta in primul an decat daca platesc 90 de euro si practic eu am platit o luna degeaba mi -au dat un modem pe care nu il vor inapoi acela e gratuit dar trebuie sa pltesc 90 de euro si nu vreau sa platesc pentru ca eu am cerut in 24 de ore rezilierea si ei nu au vrut exista dovezi si nr de inregistrare la sesizarile mele. Acuma as dori un sfat pentru ca nu cred ca sunt obligat legal sa platesc deoarece am cerut inchiderea contractului in 24 de ore deoarece informatiile oferite de operatori referitoare la detaliile tehnice au fost eronate si nu puteam folosi internetul pentru ceea ce doream eu deasemenea eu aveam un telefon care foloseste internetul si care necesita ip suplimentar pe care ei nu mi-l puteau da. Stiu ca exista o legea acuma ca numai trebuie platite taxele de reziliere, plus ca ei imi cer 90 de euro pentru modem presupun eu (taxa reziliere) dar eu nu pot folosi acest modem pentru nimic altceva decat pentru [FURNIZOR]. Doresc cateva sugestii deoarece ins curt timp o sa sune tot felul de firme de recuperari creante sa imi ceara sa platesc si vreau sa stiu unde ma pot adresa in instanta sa cer plata fara reziliere sa trimit o scrisoare catre [FURNIZOR]. Credeti ca sunt obligat conform legii sa platesc reziliere la un contract daca nu l-am folosit, chiar l-am si platit o luna, si a trebuit sa discut la telefon mai bine de 1 luna pentru rezilierea contractului.
Va multumesc.
Succesiunea s-a facut dupa acte date de primarie dar nu dupa titlul de propietate ,deoarece in titlul sunt trecute si terenul cu casa la intravilan si terenul vandut la extravilan, cu toate ca el a fost vandut ca intravilan .

Vanzarea s-a facut pe acelasi acte pe care s-a realizat si succesiune adeverinta de punere in posesie si presupun ca si un inscris de la primarie .

In procesul verball de punere in posesie este trecut 2 a (ANNA63)

Nu se pot uploda actele aici pe acre le detin ca le as pune si atunci poate lucrurile se mai lumineaza.

Inca nu am reusit sa vorbesc cu nottarul care a facut succesiune dar spt asta sigur ma vad cu dansul si o sa spun cum a decurs.

Va multumesc.
Da exista si adeverinta numai ca terenul nu era in intregime al bunici era si al sotului, sot disparut pe front, succesiune nu a fost facut , am verificat.
Oricum vad ca parerile sunt impartite si exista posibilitatii, cand bunica a vandut eu aveam 16 ani asa ca era cam greu sa stiu eu despre ce este vorba cu terenurile , si nici ea nu stia, a durat cativa ani de zile sa pot optine o copie dupa contract de vanzare cumparare deoarece ziceau ca nu il au (primaria). Iar cu masuratorile este putin cam slabut deoarece odata ce am cumparat un teren iar propietarul avea decat chitanta, eu cumparatorul cumpara suprafata care este trecuta in chitanta nu ceea ce iese dupa masuratorile primariei deoarece atatsat contractului de vanzare exista schita plana adevreninta eliberata de primarie cu aceleasi datae , deci treaba cu masurarea loturilor nu prea tine , iar titluri de propietate exista de foarte mult timp , chair si in acest sat doar trebuia sa depui cerere asa cum au facut alti consateni .
Urmatorul pas este sa am duc al notarul care a facut succesiunea dupa bunica , si sa imi fac un act aditional unde sa treaca suprafata respectiva aflta in titulu deoarece la data cand s-a facut succesiune nu era titlul, si o sa ma duc si cu contractul si o sa ii cer o parere .

Va multumesc pentru randurile scrise .
Este foarte adevarat numai probleme si lucruri incurcate , terenuri mutate sau chair disparute .
Multumesc
Multumesc inca odata celor ce au scris pe acest forum , o sa incerc sa iau lucrurile usor si sa vad unde ajung . O sa va mai tin la curent odata ce am inceput procesul .
Multumesc.
Nu doresc sa fac o comparatie cu pretula actual dar se poate compara cu pretul vanzari altor terenuri in aceeasi zona si perioada . Sunt mostenitorul vanzatorului, vanzatorul este decedat . Nu prea doream atacare acestui contract in instanta dar tot am incercat sa fiu si eu bagat in seama la primarie cu alte terenuri detinute de bunica si sotul ei fara nici un rezultat si daca exista o posibiliate cat de mica sa le pot face probleme celor din primarie o fac cu toata inima nu spun ca nu exista exista si dorinta de a acastiga acest teren inapoi va dati seama ca are totusi o valoare.

Daca mai doriti si alte informatii scrieti pe forum , multumesc pentru informatiile date in continuare ,.
pretul vanzari a 23500 mp la intrarea in comuna stefanesti de jos in anul 1997 mai ales ca terenul era intravilan la momentul vanzari a fost de 2.500.000 lei(douamilioanecincisutedemii) , nu era cam putin ? dar buni nu cred ca stia ea ca terenul ei era intravilan atunci ...