avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate florificiu

Activitate florificiu

Răspuns la discuția partaj credit dupa divort
multumesc de raspuns,oricum ii cer pretentii pt ca platesc din cauza lui si penalizari.Daca il achit eu tot creditul si apoi il dau in judecata trebuie sa mai platesc taxa de timbru ca la partaj?Bunurile le-am impartit de comun acord,banii de pe urma vanzarii apartamentului s-au impartit numai creditul la banca nu vrea.
va multumesc inca o data
Sper sa primesc un raspuns rapid si concret deoarece am mai scris despre acest subiect si nu m-a bagat nimeni in seama.Doresc un mic ajutor prin sfaturi deoarece situatia este groaznica.Pe scurt:am divortat de comun acord in ideea ca vindem un apartament si achitam creditul de nevoi personale la care eu sunt titular si el coplatitor.S-a vandut apartamentul si pe drum fostul s-a pierdut mentionand ca el nu mai are ce imparti cu mine.Anul trecut am achitat jumatate din valoarea creditului si l-am anuntat de aceast aplata in ideea ca se misca ceva si din partea lui,acei bani au acoperit ratele pana luna aceasta cand banca a inceput sa sune din nou.
Exista solutia ca in cazul unui partaj la tribunal sa fe obligat sa isi achite partea de credit? Nu vreau sa ma gandesc la o analiza a banilor luati de la banca desi o mare parte a banilor au fost pt pb de soferie din partea lui,vreau a se inchida acest credit cat mai repede sa imi vad de viata mea alaturi de copil in liniste.
Daca achit eu tot creditul il pot da in judecata si pe ce motiv?
va rog dati-mi solutii deoarece situatia este foarte grava si nu pot gasi solutii,avocata cu care am discutat eu ma tot paseaza si nu stiu la cine sa apelez.
va multumesc si astept cu inteles ajutorul oricui.
Buna seara
Va prezint problema mea cu rugamintea de a ma sfatui in incercarea mea de a rezolva aceasta incurcatura.
In urma cu trei ani , in urma unui divort, telefonul mobil si implicit numarul de telefon au ramas la fostul sot,el fiind si utilizatorul pe parcursul a cativa ani buni inainte.mentionez ca abonamentul era pe numele meu.Fara voia mea,in baza unui cont online pe site-ul Vodafone,a prelungit automat contractul cu inca un an prin achizitionarea unui telefon mobil,in numele meu.Acest lucru l-am aflat foarte tarziu si pana am luat pozitie, cu doua luni inainte de incheierea anului nu a mai platit facturile emise,datoria fiind pe numele meu si fiind responsabila de cele intamplate.Mentionez ca la achizitionarea telefonului online firma de telefonie suna posesorul abonamentului sa confirme aparatul telefonic si valoarea abonamentului si propabil acest lucru l-a facut el in numele meu.De asemenea,firma de curierat rapid Cargul,cea care face livrarile la domiciuliu pt Vodafone,a livrat produsul tot lui,direct la domiciliu.Am transmis o reclamatie scrisa electronic firmei Cargus,i-am prezentat situatia si mi-au raspuns ca arhiva dupa doi ani este distrusa si ca urmare,deoarece livrarea in numele meu s-a facut acum trei ani nu m-au putut ajuta.
Am facut o prima sesizare scrisa firmei Vodafone in care le-am prezentat situatia si mi-au confirmat in scris ca a fost achizitionat un telefon pe numele meu , marca si data comenzii.Le-am facut o alta sesizare in care am rugat sa mi se puna la dispozitie o copie a documentelor : prelungire contract abonat si acte doveditoare a livrarii produsului.La ambele sesizari raspunsul a fost foarte pompos mentionand puncte din contract ce fac referire la deschiderea unui cont online,utilizarea contului si responsabilitatea mea pt erorile survenite in urma neglijentei din partea mea ca utilizator privind securitatea si confidentialitatea contului si parolei.In nici unul din raspunsuri nu mi-au facut mentiuni legate de actele pe care le-am cerut.M-au sfatuit ce pot face in cazul in care o persoana neautorizata imi utilizeaza contul online si ca nu ma pot ajuta pana ce politia nu imi dau raspunsul la o eventuala plangere penala.
Eu am fost de buna credinta si le-am prezentat situatia reala,am cerut sa mi se puna la dispozitie actele doveditoare comenzii online pt a putea dovedi nevinovatia mea in fata autoritatilor.Poate daca spuneam ca le-am pierdut si nu le prezentam situatia reala primeam un rapsuns mai pozitiv.
Ce pot face sa intru in posesia acestor documente ca sa pot deschide un dosar in tribunal? Credeti ca trebuie sa fac plangere si la protectia consumatorului? Incerc sa pregatesc si o plangere penala?
Firma de recuperare careia i s-a predat cazul ma tot suna si nu stiu cum sa rezolv pb mai repede.
Va sunt recunoscatoare pt rapsunsurile ce vor urma si va multumesc
multumesc pentru raspuns nucu$,dar as dori ajutor mai detaliat.Pot face ceva ca sa recuperez paguba cu bara vopsita? Care ar putea fi pasii de urmat?
multumesc pt raspuns
In cazul in care banii au fost achitati pentru a putea beneficia de singura modalitate de a face naveta si de a ajunge la serviciu,ce s-ar putea face pentru a recupera o parte din bani? care ar fi pasii de urmat? Incercam sa invatam de la alte persoane care au patit asa ceva sau de la speciasti in acest domeniu,ar fi bine sa nu ne lovim de astfel de lucruri ca sa invatam,de aceea va cer parerea.Plata ratelor era la zi,intr-adevar casco l-am inceput din iunie si accidentul a avut loc in august si valoare pieselor schimbate a fost destul de mare , cam 7000 ron,ma gandesc ca acesta a fost un motiv de a a ni se cere sa achitam toata valoarea casco pana la sf.anului de rate.Referitor la punctele care se vedeau pe bara mi se pare un lucru incredibil.
multumesc pentru interesul acordat
Orice masina chiar noua,dupa ce iese in traficul din tara noastra are parte de sarit de vopsea de la pietricele,de zgarieturi minore si alte evenimente de acest fel.Era vorba de niste punctulete minore , nu de zgarieturi sau vopsea sarita.Spatele masinii a fost avariat,portbagajul nemaiputand fi inchis,deci a fost o avarie foarte grava,dar parerea mea este ca e mai usor de gasit motive decat de rezolvat probleme atata timp cat platesti si esti la zi cu ratele casco.Banii pt avarii oricum se luau din asigurarea soferului vinovat , nu inteleg de ce ajungem sa ne jegmanim.Nu este normal sa invatam pe banii nostri,platim niste servicii si avem macar pretentia sa fim serviti omeneste , nu pe greseala altuia sa platesc tot eu.Din cauza ca masina singura modalitate de a face traseul serviciu-casa banii au fost achitati pt ca nu se gaseau rezolvari imediate.Si ma repet,platim ca pe vina altuia sa gasim rezolva
Buna ziua
In jurul datei de 15 august,mai exact in acea saptamana prietenul meu a avut 2 accidente de masina ambele din vina celuilalt conducator auto,primul in lateral - neacordare de prioritate din partea celuilalt sofer si cel de al doilea lovitura din spate - sofer strain.S-a rezolvat problema asigurarilor cu cailalti doi soferi.S-au facut fotografiile necesare dosarelor pentru accidente si sa-u transmis la [EDITAT] unde aveam noi casco intocmit,casco inceput din iunie 2011.In urma analizei dosarelor s-a dat rezultatul:
1. plata casco pana la sfarsitul anului
2. plata francizei - 400 ron / dosar
3. plata vopsire bara spate deoarece in poza se vedeau punctulete care rezultau de la trafic (pietre) si care au dus la neacceptarea suportarii de asigurari a vopsirii , fapt ce mi s-a parut foarte aberant,deci trebuia reparat spatele masinii si pusa bara nevopsita-neagra-desi masina este bleu.
Cele trei rezultate sunt ok?
1.trebuia platit casco pana la final?
3.se poate face contestatie pentru problema cu vopsitul barii spate? nu este vina noastra ca drumurile sunt praf,nu a fost vina noastra ca soferul din spate ne-a lovit,vina noastra a fost ca bara avea punctulete si ca urmare nu se putea vopsi total-probabil trebuia sa cerem sa ne lase punctuletele:)) .
va rog sa ma ajutati deoarece au fost bani dati degeaba si la asigurari nu am avut cu cine vorbi .
Care sunt pasii ce trebuiesc urmati?
Răspuns la discuția utilizator abonament Vodafone
multumesc frumos pentru sfaturi
Răspuns la discuția utilizator abonament Vodafone
Multumesc pentru sfat.O sa incep cu o adresa la ei ,plangeri din partea lor probabil vin dar la adresa unde am locuit impreuna si la mine nu ajung.Va rog sa imi explicati cei doi termeni : 1."plangere penala sotului" - eu toate documentele din care reiese ca am abonament Vodafone sunt la el,doar sa le scot tot de la ei din sistem,iar la contul online nu am acces deoarece nu stiu parola
2."chemarea in garantie a sotului"
Buna ziua
Sunt utilizator Vodafone de cand ma stiu si doresc sa ma ajutati intr-o problema arzatoare.Abonament pe numele meu,utilizator cu cont pe Myvodafone era sotul meu.Toate apelurile cu probleme la Vodafone erau intregistrate pe numele lui.In luna martie 2010 am divortat si am verificat la Vodafone abonamentul si mi s-a spus ca a fost prelungit automat inca 1 an fara acordul meu , acest lucru s-a realizat prin acel cont online la care eu nu am acces deoarece are parola pusa de fostul meu sot, s-a achizitionat pe puncte un telefon mobil cu conditia ca abonamentul sa fie prelungit 1 an,deci pana in martie 2011.Telefonul a sosit la domiciliul unde am locuit si eu , pe care l-am parasit impreuna cu baietelul meu,prin curier,a semnat el,deci eu nu am avut stiinta de acest lucru.Cu cateva luni inainte de a se implini 1 an,acest fost sot nu a mai achitat factura Vodafone,abonamentul a afost inchis si eu sunt buna de plata probabil.Am facut o reclamatie pe mail la cei de la Vodafone si ca raspuns mi s-a cerut un nr.de telefon pentru a putea fi contactata,deci nici un raspuns concret.Vreau sa rezolv problema fara sa platesc daunele,chiar sa il oblig pe el sa achite si nu stiu de unde sa incep.Ma intreb cum a putut fi achizitionat acel telefon fara ok-ul meu , fara semnatura mea.Ma puteti instrui de unde sa incep si ce sa fac?
Va multumesc anticipat