Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... moarte fara partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

moarte fara partaj

Dupa un divort cu hotarare definitiva si doi copii, cei doi nu au facut partaj. Ei au un apartament bun comun. Daca unul din ei moare, cui ii ramane jumatatea legala din apartament?
copiilor
Eu stiu ca ramane copiilor, dar in prima faza ramane apartamentul sotului ramas in viata?
copii pot solicita deschiderea mostenirii si partajul acesteia. in functie de cotele cuvenite pot hotari mai departe.
1. In cazul in care cel decedat NU s-a recasatorit, partea lui/ei revine copiilor lui/ei (indiferent din care casatorie sau din afara casatoriei). Sotul divortat NU este mostenitor rezervatar (nu primeste nimic).

2. In cazul in care cel decedat s-a recasatorit, o parte din mostenire revine sotului supravietuitor, iar celalate parte copiilor lui/ei (indiferent din care casatorie sau din afara casatoriei).
Raspuns corect: celor doi copii