Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie crestere copil

Buna ziua
ma numesc Elena P. si doresc sa ma lamuriti cu privire la o intrebare despre indemnizatia de crestere a copilului.
Trebuie sa nasc prin luna noiembrie.Sotul meu isi plateste cotizatiile la sanatate,pensii si somaj iar in luna septembrie intra in somaj.
Se poate sa primeasca el indemnizatie de crestere copil din daca este in somaj?
Daca se poate, as dori sa intreb de cate zile libere mai pot beneficia eu de la serviciu? Si ce acte trebuie sa fac?
Multumesc anticipat.
conform OUG 158/2005 beneficiaza de indemnizatie pt crestere copil, persoanele care, în ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal
Nu stiu cum isi plateste sotul dvs. contributiile, este angajat?
Daca da, poate beneficia de indemnizatie chiar daca intra in somaj
1. Nu conteaza daca sotul dvs. a platit contributiile legale ci numai daca are venituri profesionale supuse impozitarii.
2. In somaj fiind, poate intra in CCC pana la 2 ani inca din ziua nasterii copilului.
3. Perioada de somaj se suspenda si se reia, de unde a ramas, dupa terminarea CCC.
4. Nu inteleg la ce fel de zile libere va referiti.