avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie crestere copil

Buna ziua
ma numesc Elena P. si doresc sa ma lamuriti cu privire la o intrebare despre indemnizatia de crestere a copilului.
Trebuie sa nasc prin luna noiembrie.Sotul meu isi plateste cotizatiile la sanatate,pensii si somaj iar in luna septembrie intra in somaj.
Se poate sa primeasca el indemnizatie de crestere copil din daca este in somaj?
Daca se poate, as dori sa intreb de cate zile libere mai pot beneficia eu de la serviciu? Si ce acte trebuie sa fac?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:16, 1 Aprilie 2010
conform OUG 158/2005 beneficiaza de indemnizatie pt crestere copil, persoanele care, în ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal
Nu stiu cum isi plateste sotul dvs. contributiile, este angajat?
Daca da, poate beneficia de indemnizatie chiar daca intra in somaj
1. Nu conteaza daca sotul dvs. a platit contributiile legale ci numai daca are venituri profesionale supuse impozitarii.
2. In somaj fiind, poate intra in CCC pana la 2 ani inca din ziua nasterii copilului.
3. Perioada de somaj se suspenda si se reia, de unde a ramas, dupa terminarea CCC.
4. Nu inteleg la ce fel de zile libere va referiti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie pentru cresterea copilului gradadriana gradadriana Buna seara, Sunt profesor suplinitor calificat si am contract de munca pe perioada determinata adica la 31 august 2010 imi inceteaza contractul individul de ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil Luiza Martin Luiza Martin Buna ziua! V a rog sa imi spuneti daca beneficiez de indemnizatia de crestere copil in urmatoarea situatie: incepand cu luna ianuarie 2010 am intrat in somaj, ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil raulmotica raulmotica Buna ziua As dori o informatie privind indemnizatia de crestere a copilului. Sotia mea este insarcinata in luna a cincea urmand ca anul viitor in luna ... (vezi toată discuția)