avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conventie sau contract prestari servicii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conventie sau contract prestari servicii

Daca sunt pensionar cu anticipatie imi este permis sa inchei o conventie sau un contract de prestari servicii ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 20:48, 7 Aprilie 2010
Putei incheia conventie civila de prestari servicii care nu are nimic comun cu un contract de munca
Multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde si va rog foarte mult sa-mi spuneti daca o astfel de conventie trebuie inregistrata imediat sau dupa un anumit timp la Administratia finantelor publice sau este suficient daca declar toate veniturile in luna mai cand imi vine prin posta formularele de la institutia amintita ?

Inca o data multumesc si va doresc o seara placuta
1. Daca vi se retine pe conventie tot impozitul de 16% nu mai este nevoie sa o inregistrati la Fisc.
2. Daca vi se retine doar 10% urmeaza ca dvs. sa platiti restul la Fisc. Pentru asta puteti sa inregistrati conventia la Fisc imediat dupa ce o incheiati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract prestari servicii adinaadina adinaadina Buna ziua! Am si eu o rugaminte, puteti sa imi spuneti si mie daca se poate incheia contract prestari servicii cu o persoana fizica pentru a face curatenie ... (vezi toată discuția)
Contract civil de prestari servicii geta@geta geta@geta buna ziua! ma poate ajuta si pe mine cineva in legatura cu contractul civil sau conventie civila de prestari servicii( de colaborare) care se incheie intre o ... (vezi toată discuția)
Pf-conventii civile divele divele Persoana ficiza doresc sa inchei un contract civil cu o institutie bugetara. Eu trebuie sa fiu inregistrat la finante ca persoana fizica autorizata in ... (vezi toată discuția)