Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie de crestere copil pana la 2 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie de crestere copil pana la 2 ani

Buna ziua,

In prezent sunt in concediu de ingrijire copil pana la 2 ani, avand o fetita de 1 an si o luna. Sunt insarcinata in 2 luni, asa ca voi naste al doilea copil inainte de a implini primul 2 ani. Va rog sa imi spuneti cum se calculeaza indemnizatia pentru cel de al doilea copil. In prezent am o indemnizatie de 1500 lei. Va ramane la fel si pentru cel de-al doilea copil? Sau voi beneficia de acei 600 lei, adica minimul?

Multumesc anticipat.
Art. 8 din Normele legii 158_2005
(1) În cazul în care persoana îndreptatita, beneficiara a stimulentului lunar sau, dupa caz, a concediului si a indemnizatiei lunare
pentru cresterea copilului, pâna la împlinirea de catre acesta a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copiilor cu handicap, naste
în aceasta perioada unul sau mai multi copii ori i se încredinteaza spre adoptie, i se încuviinteaza adoptia, i se dau în plasament
unul sau mai multi copii ori este numita tutore, se procedeaza dupa cum urmeaza:
a) daca cele 12 luni prevazute la art. 1 alin. (1) din ordonanta de urgenta sunt acoperite în totalitate de perioada de concediu si
indemnizatia lunara pentru cresterea copilului, acordarea acestora se prelungeste corespunzator pâna la încheierea duratei de
acordare pentru cel din urma copil, conform legii, a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului. Pe aceasta perioada se
acorda o singura indemnizatie, la aceeasi valoare cu indemnizatia primita anterior nasterii celui din urma copil;

In concluzie veti primi tot 1500 lei.

Cu bine
In situatia in care cele 12 luni anterioare datei nasterii copilului se constituie numai din perioadele asimilate in care nu sunt realizate venituri, cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului este de 600 lei.
Deci pana la urma cum este....? 1500 sau 600?

Multumesc.
1. OUG 148/2005 spune:
Art. 8. -
(1) In cazul in care persoana indreptatita, beneficiara a concediului si a indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copiilor cu handicap, naste in aceasta perioada unul sau mai multi copii ori i se incredinteaza spre adoptie, i se incuviinteaza adoptia, i se dau in plasament unul sau mai multi copii ori este numita tutore, concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 1 alin. (1) din ordonanta de urgenta, se prelungeste corespunzator pana la incheierea duratei de acordare pentru cel din urma copil, conform legii, a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda o singura indemnizatie.

2. Asadar primiti, in continuare, aceeasi indemnizatie pe care o aveti in prezent.