Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CARACTER CONTENCIOS
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CARACTER CONTENCIOS

O PARERE!
In cazul OUG nr. 119/2007 sau Somatiei de plata un punct de vedere in legatura cu caracterul contencios al acestora
Sentinţă civilă nr. 1255/2004 – Tribunalul Galati

Prin cererea formulată de creditoarea SC HELOS SA, a solicitat emiterea unei somaţii de plată pentru suma de 911.910.804 lei reprezentând contravaloarea facturii şi penalităţii aferente în contradictoriu cu debitoarea SC ISPAT SIDEX SA Galaţi, invocând disp. O.G. nr. 5/2001.
Debitoarea a susţinut că facturile emise nu au fost ştampilate şi semnate şi nici nu s-a prevăzut clauza penală.
Tribunalul Galaţi - Secţia Comercială şi de Contencios-Administrativ, prin s.c. nr. 1255/27.09.2004 a respins cererea de emitere a somaţiei de plată.
S-a reţinut că, în cadrul procedurii necontencioase a somaţiei de plată, judecătorul nu administrează probe, nu judecă pricina, ci doar "pipăie" fondul, examinează actele, explicaţiile şi lămuririle părţilor.
Obiecţiile formulate de către debitoare referitoare la faptul că nu s-a onorat comanda, iar facturile emise nu poartă semnătura şi ştampila cumpărătoarei, conferă cererii creditoarei un caracter contencios şi impun administrarea de probe specifice unui proces purtat în condiţiile dreptului comun, o cercetare a aspectelor invocate echivalând deja cu judecata fondului, creanţa fiind contestată.
În aceste condiţii, cererea de emitere a somaţiei de plată întemeiată pe disp. O.G. nr. 5/2001 nu poate fi admisă, creditoarea putând să solicite pretenţiile pe calea dreptului comun.

Av. Claudiu Sorin Feteanu