Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... LITIGIU COMERCIAL DUPA SOMATIA DE PLATA
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

LITIGIU COMERCIAL DUPA SOMATIA DE PLATA

SUPUN ATENTIEI DVS. URMATOAREA SITUATIE.
DUPA SOLUTIONAREA IREVOCABILA A SOMATIEI DE PLATA IN MATERIE COMERCIALA (OG.5/2001), PRIN ADMITEREA CERERII INITIALE A CREDITORULUI SI RESPINGEREA CERERII IN ANULARE A DEBITORULUI + ACHITAREA DEBITULUI CFM. SENTINTEI,
POATE DEBITORUL, CARE NU A RECUNOSCUT NICIODATA SUMA DATORATA SI A CONTESTAT-O LA SOMATIA DE PLATA (FARA EFECT), SA SE INDREPTE PE CALEA UNUI LITIGIU COMERCIAL COMUN IMPOTRIVA CREDITORULUI, CFM. IMBOGATIRII FARA JUSTA CAUZA? TINETI CONT CA SOMATIA DE PLATA NU A SOLUTIONAT FONDUL CAUZEI. ESTE ADMISIBILA ACTIUNEA ?
NU AM INTANIT PANA IN PREZENT ASEMENEA SPETE IN INSTANTA.
:"> Actiunea intemeiata pe imbogatire fara justa cauza poate fi admisibila in pricipiu in cazul prezentat dar , nu uitati ca dumneavoastra detineti o hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila chiar daca doar pipaie fondul si nu are autoritate de lucru judecat si are ca drept temei art.1 din O.G nr.5/2001 creanta , certa , lichida si exigibila aparati-va si demonstrati ca aveti dreptate .