Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... GARD SCUMP
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

GARD SCUMP

Buna seara,intrebarea mea este daca un vecin care tine cu tot dinadinsul sa sicaneze un alt vecin il poate obliga pe acesta sa participe la cheltuielile construirii unui gard.:O
Intrebarea dvs ,vizeaza numai obligativitatea participarii la acoperirea costului gardului sau se intinde si "sicanarii" ?
Atata timp cat,respectivul vecin demareaza initiativa construirii unui gard,prin care sa isi delimiteze proprietatea,nu poate obliga terti la participarea acoperirii costurilor aferente
Gard intre cele doua proprietati ? Unde se va amplasa gardul?
Poate mai multe detalii ar prinde bine...

Cer scuze.Am uitat sa spun ca valoarea gardului este mare(acesta doreste sa-l faca din zidarie)si lungimea si inaltimea#-o lui este considerabila.Cred ca destule mii de E.
Aveti dreptate,nu am fost destul de explicita.Gardul despre care spun are o lungine de 60ml,desparte 2 prop. el vrea sa-l faca din caramida,la o inaltime de 2m si cred ca este vorba de 5-6000 de E.,"sicana"despre care spuneam este ca pe 20ml,gardul este f.bun.
Legal ,ridicarea unui edificiu nou,necesita autorizatie de constructie si certificat de urbanism a caror costuri intra in obligatia exclusiva a solicitantului.