Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa de timbru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa de timbru

Dacă succesiunea a fost făcută în mai puțin de un an de zile de la decesul unie persoane, este scutire de taxă pe acest interval de timp (1 an)?
În caz contrat care este legea care a dus modificarea sau abrogarea sa?
Un Paște fericit tuturor!
Art.284 alin.11 C.fiscal prevede :
Nu se datoreaza taxa asupra succesiunii, prevazuta de Ordonanta Guvernului nr. 12/1998 privind taxele de timbru pentru activitatea notariala, republicata, cu modificarile ulterioare, daca incheierea procedurii succesorale a fost facuta in termen de un an de la data decesului autorului bunurilor.