avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1204 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intrebare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intrebare

Am imprumutat de la o persoana 1100 euro fara vre-o hartie intre noi.
Persoana respectiva dupa o peroada de timp a facut plangere penala impotriva mea pentru inselaciune crezand ca nu ai voi mai da banii inapoi, invocand procurorului ca i-am luat banii pentru ai favoriza un dosar penal la regimul circulatie.
Dupa ce s-a cercetat dosarul, procurorul a dat neinceperea urmaririi penale pentru infractiunea de trafic de influenta si a comutat-o in inselaciune.
Mentionaz ca actualmente sunt cercetat de politie ca faptuitor intr-un dosar de inselaciune.
Ce pot sa fac in acest caz ?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: doberv , utilizator 10:08, 5 Aprilie 2010
Apropos, am uitat sa va mai relatez un aspect.
Am primit zilele acestea telefoane de amenintare care sunau astfel:
Nu ma intereseaza ncheta politiei, am sa i-mi fac singur dreptate cu forta, vei vedea tu ...
Mentionez ca m-a sunat la telefon de pe numar ascuns.
Consider ca ati dat prea putine detalii pt a va putea ajuta cu un sfat.
Persoana care v-a imprumutat cu bani avea, intradevar, o problema cu politia rutiera?
D-stra ce relatie aveati cu persoana care v-a imprumutat?
Ce fel de acte procedurale s-au efectuat pana in prezent?
Da, persoana care m-a imprumutat avea probleme cu politia, dosar penal pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice.
Eram prieteni, vecini de cartier, cunoscuti.
NUP pentru trafic de influenta , continuarea de catre politie pentru inselaciune.
Consider ca veti lua NUP sau SUP si pentru inselaciune.
una e un imprumut si alta e inducerea in eroare a unei persoane pentru a obtine acei bani.
depinde daca au fost martori la acordarea "imprumutului" si condiitile in care v-au fost dati banii.
ca sa va dea cineva acesti bani fara o hartie atunci inseamna ca intre voi e o relatie mai stransa ca altfel cam imbraca forma unei inselaciuni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este instigare urmata de neexecutare sau nu este instigare se ... kng11 kng11 Este instigare urmata de neexecutare sau nu este instigare Se da urmatoarea speta: X il intreaba pe Y daca nu l poate ajuta cu obtinerea unui act de la ... (vezi toată discuția)
Incadrare la inselaciune mioarapadure mioarapadure Buna ziua, Acum 4 zile mi-au fost incredintati niste bani pentru ca sotul meu sa aduca o procura din Bulgaria pentru o masina. Persoana care mi-a incredintat ... (vezi toată discuția)
Plangere penala mericica mericica Buna seara! pe scurt: in urma unei conventii verbale, persoana de buna credinta imprumut o cunostinta cu o suma de bani ..frumusica, bani ce urma sa mi-i ... (vezi toată discuția)