Forum Discuţii juridice Executare silită Pot cere suspendare executare silita?
Discuție deschisă în Executare silită

Pot cere suspendare executare silita?

Avand in vedere ca am o plangere penala pentru martorii micncinosi folositi de un presupus creditor ale caror marturii au dus la emiterea unei hotarari definitive pe care presupusul creditor a investit-o executorie, pot cere suspendarea executarii pana la finalizarea cercetarii penale aspura martorilor? Fac precizarea ca acel creditor nu mi-a inmanat nicio suma de bani dar a folosit martori mincinosi in urma declaratiilor acestora, declaratii ce nu corespund una fata de alta, a castigat procesul. Am renuntat la recurs sperand ca voi demonstra marturiile mincinoase. Deci, pot cere suspendarea executarii pana la clarificarea situatiei? Va multumesc
procesul civil se poate suspenda doar daca s-a dispus inceperea urmariirii penale pentru vre-o plangere...angajati-va aparator.
Suspendarea judecatii unei cauze poate fi solicitata potrivit dispozitiilor C.pr.civ.:
Art. 244. - (1) Instanţa poate suspenda judecata:
1. când dezlegarea pricinii atârnă, în totul sau în parte, de existenţa sau neexistenţa unui drept care face obiectul unei alte judecăţi;
2. când s-a început urmărirea penală pentru o infracţiune care ar avea o înrâurire hotărâtoare asupra hotărârii ce urmează să se dea.
(2) Suspendarea va dăinui până când hotărârea pronunţată în pricina care a motivat suspendarea a devenit irevocabilă.

Depunerea unei simple plangeri penale pentru savarsirea de marturie mincinoasa nu este suficienta, este necesar a fi inceputa urmarirea penala in cauza ce priveste marturia mincinoasa data de niste martori audiati in cauza in care s-a pronuntat titlul executoriu, marturie care sa fi avut o pondere semnificativa in admiterea acelei actiuni, in caz contrar, nu va fi admisa o astfel de cerere pe acest temei. ;)