Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... daca nu am carte de munca dar am un pfa descis cat ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

daca nu am carte de munca dar am un pfa descis cat poate sami ceara pensia alimntara la copil

multumesc:((
daca veti fi obligat la plata pensiei alimentare raportat la venitul minim pe economie , aceasta va fi in cuantum de 1/4 din 600 ron (parca ) .
dar cel mai probabil cuantumul pensiei alimentare se va stabili avandu-se in vedere veniturile din decizia de impunere de la finante .
roxanel a scris:

daca veti fi obligat la plata pensiei alimentare raportat la venitul minim pe economie , aceasta va fi in cuantum de 1/4 din 600 ron (parca ) .

Da, daca se ia drept baza de calcul venitul minim pe economie, pensia de intretinere datorata unui copil minor este de 150 lei/luna. ;)