avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentara

Buna ziua,
in urma divortului copilul meu a fost incredintat tatalui prin hot definitiva si irevocabila
platesc o pensie alimentara de 100 euro. De cateva luni nu mai muncesc si nu mai am posibilitatea sa-i dau 100 de euro pe luna ( eu locuiesc il spania ).
Daca deschid proces pentru recalcularea pensiei cum se calculeaza aceasta ? in functie de salariul minim pe economie din Romania 1/4 din 600 lei ?

va multumesc mult
Va trebui sa introduceti o actiune prin care sa solicitati micsorarea cuantumului pensiei de intretinere.
Daca nu realizati venituri se va stabili pensia raportat la venitul minim pe economie.
pensia se va stabili in functie de salariul minim pe economie din Romania ?
cum se calculeaza 1/4 din 600 lei?

va multumesc mult
Da, se va stabili in functie de venitul minim pe economie in cazul in care nu aveti venituri, respectiv 150 de lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Micsorarea pensiei alimentare mirka mirka Buna ziua, in urma divortului copilul a fost incredintat tatalui prin hot definitiva si irevocabila si sa platesc o pensie alimentara de 100 euro/luna prin ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara ContSters159553 ContSters159553 buna ziua, fostului sot i s-a stabilit 33% din salariul minim pe economie pensie alimentara pentru cei doi copii ai nostri.eu am primit prin mandat postal ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara valentina78 valentina78 buna seara.sunt divortatade 8 ani si am o fetita de 12 anicare mi.a fost incredintata mie.fostul sot i.mi plateste pensie alimentara de 130 ron/luna. el este ... (vezi toată discuția)