Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Conditiile de valabilitate ale unui testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Conditiile de valabilitate ale unui testament

Va cer o parere pentru urmatoarea situatie:
Doi soti au facut cate un testament prin care isi lasa bunurile unul celuilalt neavand copii.
La cativa ani dupa aceasta, ei au mai facut un testament prin care lasau bunurile unei alte persoane, cu rezerva sotului supravietuitor.

Intrebarea este daca primul testament se mai poate folosi pentru o eventuala succesiune - adica daca testamentul 2 anuleaza valabilitatea primului.

Va multumesc!
Testamentul 2 l-a revocat pe primul, care nu mai poate fi folosit.