Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Insarcinata, in anul 2 de master
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Insarcinata, in anul 2 de master

Buna ziua! Am si eu o intrebare...Sunt in anul 2 la master, facultate de stat, cursuri de zi (termin in iulie 2010) si sunt insarcinata in 6 saptamani. Ca sa pot beneficia de indemnizatia de crestere copil, imi pot baga somaj dupa ce dau dizertatia? Sau ce altceva as putea face ca sa pot beneficia de aceasta indemniatie? Multumesc anticipat!
1. Puteati sa beneficiati de indemnizatie de somaj daca ati fi depus actele la AJOFM in termen de 60 de zile de la absolvirea facultatii (chiar daca ulterior ati urmat masteratul).
2. Daca AJOFM v-a spus ca p[uteti sa beneficiati de indemnizatie de somaj dupa masterat atunci mergeti sa depuneti actele.
2. Legea prin care masteratul este luat in calcul pentru indemnizatia pentru CCC pana la 2 ani este in lucru, nu a fost aprobata, inca.