avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

buna ziua.intrebarea maea este: dupa ce am terminat concediul pt cresterea copilului pina la 2 ani am reinceput lucrul la aceeasi firma dar dupa 4 luni firma trimis angajatii in somaj.eu pot beneficia de somaj?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:29, 6 Aprilie 2010
1. Da, puteti beneficia de indemnizatie de somaj.
2. Pentru cele 12 luni necesare la somaj se vor lua in calcul cele 4 luni lucrate dupa CCC si se vor completa cu 8 luni lucrate inainte de a intra in CCC.
Concediul pentru cresterea copilului suspenda contractul dvs. de munca potrivit art. 51 alin. (1) lit. a) din Codul muncii.
La stabilirea perioadei de 24 de luni nu se ia in calcul perioada de suspendare a raporturilor dvs. de munca ca urmare a intrarii in concediul pentru cresterea copilului.
Astfel, pentru persoanele care au avut raporturile de munca sau de serviciu suspendate, cu exceptia suspendarii pentru incapacitate temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile, stagiul minim de cotizare se realizeaza prin cumularea perioadei de asigurare realizata inainte de suspendare cu perioada de asigurare realizata dupa reluarea activitatii.

Concluzie: Numai cu 4 luni de cotizare, nu beneficiati de somaj.
corneliamagda:
1. Ati citat bine din lege:
Astfel, pentru persoanele care au avut raporturile de munca sau de serviciu suspendate, cu exceptia suspendarii pentru incapacitate temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile, stagiul minim de cotizare se realizeaza prin cumularea perioadei de asigurare realizata inainte de suspendare cu perioada de asigurare realizata dupa reluarea activitatii.

2. Dar concluzia dvs.:
Concluzie: Numai cu 4 luni de cotizare, nu beneficiati de somaj.

este gresita.
3. Corect este cum am spus eu mai sus:
Pentru cele 12 luni necesare la somaj se vor lua in calcul cele 4 luni lucrate dupa CCC si se vor completa cu 8 luni lucrate inainte de a intra in CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinta de venituri pentru somaj ralucaene ralucaene buna ziua. Ma numesc Raluca si intampin o problema.. pana la data de 28 ian 2015 am beneficiat de indemnizatie crestere copil pe durata de 2 ani. ulterior am ... (vezi toată discuția)
Cresterea copilului Anca1011 Anca1011 Un angajat care a fost in concediul pentru cresterea copilului poate beneficia la incheierea concediului de somaj? (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza adeverinta de somaj de catre angajator la o persoana revenita dein ccc? catalinion84 catalinion84 Buna seara In cazul in care se intra in somaj dupa concediu crestere copil, se iau in calcul si lunile din concediul prenatal si postnatal in adeverinta ... (vezi toată discuția)