Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mai e garantata proprietatea?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mai e garantata proprietatea?

Poate ca problema mea are o tenta de contencios administrativ dar fiind in principal vorba de proprietate va rog sa ma lamuriti si pe mine in speta ce urmeaza:
O persoana fizica, in calitate de chirias la acel moment, cumpara de la stat un imobil in baza legii 112/1995 achitand integral contravaloarea respectivului imobil.Trece termenul de 10 ani pentru care exista interdictia de instrainare insa la primaria de circumscriptie exista o notificare cu privire la retrocedare formulata de fostul proprietar (cel de la care a nationalizat statul imobilul) conform legii 10/2001.In aceste conditii se mai poate bucura actualul proprietar de dreptul sau real care chipurile mai este si garantat de catre statul roman?Mai exact, poate instraina imobilul sau o parte din acesta?
In speranta ca voi primi un raspuns cat mai elocvent va multumesc anticipat
Instantele romane nu au fost unitare cu privire la aceasta problema, insasi Curtea Suprema schimbandu-si mosdul de rezolvare a problemei - ba odata se anula contractul prin care chiriasul a cumparat, ba in alta data nu se anula fiindca era considerat de buna credinta. Sunt si o sumedenie de hotarari CEDO cu privire la acest lucru.

In concret:D, cat timp nu vi s-a anulat titlul de proprietate si nu exista nici o interdictie de a instraina, puteti vinde linistit. Contractul e perfect valabil.
Insa, daca fostul proprietar isi inscrie litigiul la Cartea funciara, cumparatorul numai poate invoca buna credinta - adica nu va putea spune ca el nu stia ca bunul e litigios si exista riscul sa i se anuleze si lui contractul ca efect al anularii celui al dvs. (daca se-ntampla asta).