avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... hotarare definitiva si irevocabila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

hotarare definitiva si irevocabila

In urma unei hotarari definitive si irevovabile a Curtii Supreme de Justitie, din anul 1997, in anul 2001 am cumparat un apartament. In baza Legii 10 din 2001,acesta a fost revendicat. Este posibil? Dupa ce Statul Roman mi-a vandut, in baza acestei hotarari definitive si irevocabile? Va rog sa-mi dati un raspuns. Se poate aplica legea nr. 10, sau oricare alta lege retroactiv? Va multumesc, cu deosebit respect, C. Vasilescu
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 17:02, 8 Aprilie 2010
Cand a fost revendicat acel imobil? Poate revendicarea s-a facut dupa expirarea termenului prevazut de lege! In principiu trebuie respectata acea hotarare judecatoreasca! Cel ce a revendicat, poate fi despagubit si material daca in natura nu se poate acest lucru!
In 1995 s-a dat o hot. prin care sotul menajerei fostului prop. a castigat imobilul, dupa care CSJ a casat aceasta sentinta,noi am cumparat pe Leg.112 de la Stat, iar in 2001 Jud. sect 5 ,in baza leg. 10 le da din nou dreptate, netinand cont de Dec. definitiva si irevocabila data in 1997. Este posibil? Retroactiv?
1. Nu e nimic retroactiv aici.
2. E alt dosar? Nu ati stiut de el, ati intervenit? Daca e acelasi obiect si aceleasi parti, atacati hotararea.
Dar sunt putine date pentru un asa dosar complex pe legea 10, 112 etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Art47/legea10/2001 karmena karmena Tatal meu a depus cerere de cumparare in baza Legii 112/1995 a imobilului in care locuia din 1978, in septembrie 1999.La acea data nu exista nici o notificare ... (vezi toată discuția)
Imobil revendicat cu legea 10/2001,doresc sa-l vand .. AKM AKM Locuiesc in Bucuresti, intr-un imobil pe care l-am cumparat in anul 1995 cu legea 85/1992,obtinand si titlul de propietate pe teren.In anul 2001,in baza legii ... (vezi toată discuția)
Concret, despagubiri legea 1/2009 pentru cumparatorul perdant in revendicare petruperca petruperca Introduc acest nou topic din cauza ca, in urma cautarilor mele (indelungate), nu am gasit o discutie in forum care sa se refere in mod concret la actiuni ... (vezi toată discuția)