Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general deconturi de cheltuieli
Discuție deschisă în Contabilitate în general

deconturi de cheltuieli

Am o mica nelamurire. Cand vine angajatul din delegatie prezinta decontul de cheltuieli la care sunt anexate bonurile fiscale si chitantele ce reprezinta cheltuielile efectuate.
La plecare a primit avans 1000 lei se in registreaza prin contul 542, la sosire se observa ca a cheltuit toti banii si deci se soldeaza contul. Prin urmare bonurile fiscale si chitantele aferente le atasez sau nu la registrul de casa? Dar decontul?
Decontul il puneti separat de registrul de casa pentru ca el se va solda in momentul in care inregistrati in contabilitate acest decont . Dispozitia de plata pentru avans spre decontare de 1000 trebuie sa o aveti atasata la registrul de casa.

:luck:
la plecare faceti o dispozitie de plata avans spre decontare pe care o inregistrati 542=5311 . la sosire treceti pe decont toate documentele justificative ale cheltuielilor efectuate , calculati daca mai are de primit sau restituit fata de avansul primit( mai faceti o dispozitie de plata/incasare-dupa caz) si inregistrati separat de casa "justificare avans spre decontare ": 6...,4426(401)=542