Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actiune in constatare???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actiune in constatare???

Buna!
Care este calea cea mai buna pentru urmatoarea speta?Actiunea in constatare?
In 1996 X cumpara un imobil si are trecuta in actul de vanzare-cumparare o suprafata de 138 mp.
In 2005 se intocmeste o documentatie cadastrala care releva o suprafata reala de 151.8 mp.
In 2006 imobilul respectiv este vandut si in contract se trece "suprafata real masurata 151,8 mp (138 mp din acte)".
Actualul proprietar intampina greutati la directia de taxe si impozite si la notar. Cei de la impozite ii opresc impozit doar pt 138 mp si pt restul l-au trimis sa incheie contract de inchiriere cu primaria (care, de altfel, a raspuns ca nu este proprietara si ca nu poate incheia un astfel de contract).
O actiune in constatre in care sa isi insuseasca instanta documentatia cadastrala cu masuratorile de acolo fara vreo expertiza se poate?
Mersik!:)
Un lucru e clar: cumparatorul e proprietar pe 151,8 mp.
Asa ca nu inteleg, de ce cei de impozite nu au vrut sa-l treaca la "platit", atat timp cat actul acestuia, autentic, e valabil si nu l-a anulat nimeni.

O actiune in constatare asa cum ai descris-o tu nu, nu e posibila.
Si apoi, nu inteleg: ce greutati intampina la notar?! E vreo actiune pe rolul vreunei instante?

Cu c eproblema se confrunta cumparatorul?
Pe rolul instantei nu este nici o actiune. Singura problema care se pune este aceea ca in vecinatatea acestui imobil actualul proprietar mai are un imobil. Si s-a prezentat la notar pentru a da aceea declaratie de alipire a celor doua imobile pentru a intocmi o singura carte funciara.
Notarul l-a refuzat pe motiv ca nu corespund suprafetele de teren.
Si acum spune ca nu are titlu pentru cei 13.8 mp.
Deci:">, s-a facut o schita din care reies 158 mp; cumparatorul cumpara 158 mp.
Iar notarul nu vrea sa-i faca alipirea intrucat... care 13,8 mp?! in conditiile in care vorbim de noul, actualul proprietar.
De unde anume ii iese notarului diferenta? :-/
Sorry, da' chiar nu inteleg.
Chiar asta este sintagma din contractul de vanzare cumparare:
"suprafata real masurata 151,8 mp (138 mp din acte)".
Asta contesta notarul!!!
La incheierea contractului de vanzare cumparare vanzatorul a prezentat un act (contract de vanzare cumparare) care ii atesta dreptul de proprietate pe 138 mp.