avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj

Buna ziua! Am lucrat de la 2006- pina 2009 1martie cu contrc. de munca 8-ore;de la 02 martie2009 am angajat o alta firma cu 4-ore pina acum.acum patronul inchide firma eu sint insarcinata7sapt. intrebarea mea am drept de somaj?si celelat intreb;patronul trebuie sa anunte 15 zile inaintea inchiderea firme?MULTUMESC mult!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:47, 9 Aprilie 2010
Da, beneficiati de indemnizatia de somaj, conditia o indepliniti sa aveti 12 luni lucrate in ultimele 24 luni si sa aveti decizia de concediere din initiativa angajatorului.
andorkoibolya a scris:

Buna ziua! Am lucrat de la 2006- pina 2009 1martie cu contrc. de munca 8-ore;de la 02 martie2009 am angajat o alta firma cu 4-ore pina acum.acum patronul inchide firma eu sint insarcinata7sapt. intrebarea mea am drept de somaj?si celelat intreb;patronul trebuie sa anunte 15 zile inaintea inchiderea firme?MULTUMESC mult!


:offtopic: Interventie moderator
Nu mai deschideti acelasi topic de mai multe ori. In acest caz topic-urile si/sau raspunsurile in plus vor fi sterse de administratori sau moderatori, utilizatorul urmand a fi avertizat, iar ulterior, in caz de nerespectare a avertismentului, va fi banat temporar sau defintiv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil ioanrosca ioanrosca DORESC SA STIU CUM PROCEDEZ PENTRU A INTRA DINTR-UN CONCEDIU IN ALTUL SI IN ACELASI TIMP SA BENEFICIEZ DE INDEMNIZATIA DE CRESTERE COPIL (vezi toată discuția)
Concediu postnatal la mai multe firme ramona chisalita ramona chisalita buna seara. daca sunt angajata la mai multe firme, iar la functia de baza figurez in concediu postnatal, trebuie sa-mi iau cele 42 de zile de postnatal si la ... (vezi toată discuția)
La cfs, data sfarsit suspendare=data incetare suspendare ? floribel2 floribel2 la un cfs in perioada 15-17.02.2012, cu reluarea activitatii de catre salariat din data de luni 20.02.2012, cum operam in revisal ? -data sfarsit suspendare ... (vezi toată discuția)