Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj

Buna ziua! Am lucrat de la 2006- pina 2009 1martie cu contrc. de munca 8-ore;de la 02 martie2009 am angajat o alta firma cu 4-ore pina acum.acum patronul inchide firma eu sint insarcinata7sapt. intrebarea mea am drept de somaj?si celelat intreb;patronul trebuie sa anunte 15 zile inaintea inchiderea firme?MULTUMESC mult!
Da, beneficiati de indemnizatia de somaj, conditia o indepliniti sa aveti 12 luni lucrate in ultimele 24 luni si sa aveti decizia de concediere din initiativa angajatorului.
andorkoibolya a scris:

Buna ziua! Am lucrat de la 2006- pina 2009 1martie cu contrc. de munca 8-ore;de la 02 martie2009 am angajat o alta firma cu 4-ore pina acum.acum patronul inchide firma eu sint insarcinata7sapt. intrebarea mea am drept de somaj?si celelat intreb;patronul trebuie sa anunte 15 zile inaintea inchiderea firme?MULTUMESC mult!

:offtopic: Interventie moderator
Nu mai deschideti acelasi topic de mai multe ori. In acest caz topic-urile si/sau raspunsurile in plus vor fi sterse de administratori sau moderatori, utilizatorul urmand a fi avertizat, iar ulterior, in caz de nerespectare a avertismentului, va fi banat temporar sau defintiv.