Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... citatie somatie plata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

citatie somatie plata

Am o citatie privind o plata a unei facturi din nov.2008,pot cere la tribunal plata in rate ?
este vorba de 11.000 lei si suma reprezinta in acest moment 1/2 din incasarile noastre lunare,din cauza crizei am fost nevoiti sa platim partial si sa aminam la plata ,dar,aceasta firma la care suntem chemati in judecata acum nu a luat legatura cu noi in niciun fel,si acum ne-au chemat la judecata in localitatea lor de sediu.
Avea obligatia legala de a va face o notificare in acest sens. Aveti posibilitatea sa cereti plata esalonata a datoriei. Pana la termenul de judecata mai platiti o parte pentru a dovedi buna credinta daca recunoasteti suma.