Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE,DAR CUI?SI CUM?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE,DAR CUI?SI CUM?

Buna seara.Domnilor avocati,am o cunostinta cu o problema spune ea,pe care nu stie si nu are cum sa o rezolve sa fie in legalitate. Doamna respectiva,a fost casatorita cu un barbat timp de 25 ani.Au impreuna o casa (pe numele dinsei )(cumparata in timpul casatoriei ) dar din casatoria lor nu au rezultat copii.Sotul dinsei are 2 copii din alta casatorie.Problema dinsei este urmatoarea:un copil este stabilit in strainatate,(nu stie decit tara ) iar pe celalalt nu stie unde sa-l gaseasca.Ce poate face pentru a evita neplacerile.Este corect sa-i treaca in masa succesorala cu procentele care le revin?.dinsa vrea sa vinda si banii care vor reveni copiilor sa le fie depusi la CEC.Cum o sfatuiti sa faca?? Multumim anticipat.:vishenka:
Eu o sfatuiesc sa isi angajeze avocat.
Poate sa fie inlaturat de la mostenire mostenitorul si poate ca si celalat.

avocat Claudiu Lascoschi
Intelegem ca sotul a decedat.
Daca imobilul e bun comun, cum e pe numele "dansei"?
Daca e doar al ei, pt ca ii donase sotul partea lui, sau prin alt mod, nu trebuie sa imparta cu nimeni.
In sfarsit, daca e bun comun din casnicie, ea ramane cu 1/2 partea ei, cealalta 1/2 a sotului se imparte intre ea, 1/4 si copii lui, impreuna 3/4.
Daca nu stie datele concrete ale copiilor cred ca alta sansa nu exista decat partajul judiciar ( in instanta), pt ca instanta sa-i citeze.
Si daca tot se va chinui si va cheltui bani nu s-ar merita sa plateasca mai mult un avocat si sa ia tot?
Multumim mult pentru raspunsuri.Da dna.av sotul ei a decedat de curind.Cu copii nu au pastrat legatura de aceea nu au mai multe date.Atunci cind au cumparat imobilul despre care spun sotul dinsei a tinut cu tot dinadinsul sa fie trecuta numai ea in contr.de V/C.,spunea el ca asa sotia va avea mai mult de mostenit.MESAJUL domnului av.Lasco..este fff.interesant.Dna.respectiva tine cont de asta...Multumim din nou ptr.sfaturi.=D>:vishenka: