Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constatare vs.partaj succesoral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constatare vs.partaj succesoral

Actiune in constatare formulata de PP si PE (soti), pentru un teren de 559 mp si constructiile C1 si C2, in contradictoriu cu vecinii: Orasul-prin primar, Consiliul Local, PI (fiul reclamantilor caruia i-au vandut o parte de teren si casa), NM si NI si MA.
Primul termen de judecata sotia lui NI arata ca acesta a decedat, se acorda termen pentru introducerea in cauza a mostenitorilor sub sanctiunea lui 243 cpc.
Pentru cel de-al doilea termen de judecata, reclamanta PE arata ca a decedat si reclamantul PP.
Intrebare:
As putea transforma actiunea in constatare formulata de reclamanti, intr-un partaj succesoral? (avand in vedere taxa de timbru achitata initial, foarte mare)?
Ce fac cu paratii chemati initial in actiunea in constatare?
O actiune in constarare se poate transforma intr-o actiune in realizare cum este cea de iesire din indiviziune, urmeaza sa va precizati actiunea in acest sens si sa renuntati la judecata cu piritii initiali