Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sentinta de perimare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sentinta de perimare

In anul 2002 am mostenit, de la mama mea, o casa cu un teren de cca 1300 mp in judetul Prahova, pe care mama mea le cumparase anterior, in 1999 cu contract de vanzare-cumparare intocmit de notar si intabulat. In anul 2006 un vecin a revendicat o anume parte din terenul mostenit de mine (cca 500 mp) pe motiv ca planul de amplasament anexat la actul de vanzare- cumparare din 1999, al mamei mele, nu e corect. Am fost dat in judecata, solidar cu Comisia Locala Fond Funciar si Comisia Judeteana Fond Funciar, s-a efectuat o expertiza topografica prin care expertul numit de instanta a intocmit o schita de plan care difera de planul de amplasament din contractul de vanzare-cumparare din 1999 dar dupa scurgerea unui termen de suspendare de un an, cerut de reclamant pentru a produce alte marturii, instanta a dat o sentinta de perimare in anul 2008 si de atunci reclamantul nu a mai avut nicio initiativa.
Ce semnificatie are aceasta sentinta de perimare ? Pot sa folosesc terenul conform planului de amplasament din actul initial de vanzare-cumparare ? Cum se poate rezolva aceasta problema deoarece si eu vreau sa se clarifice litigiul si sa stiu care este terenul care imi apartine de drept si sa ridic un gard pe el ?
dddgab, utilizator
termenul de suspendare cerut de reclamant si admis de instanta a creat posibilitatea ca reclamantul sa depuna alte probe doveditoare a pretentie invocata in proces,trecand un an si reclamantul nu a depus probe , instanta a decis - PRIN SENTINTA - PERIMAREA , adica " a se stinge ( actiunea reclamantului ) prin neefectuarea intr-un anumit termen a unor alte acte procedurale " . semnificatia este CA DTR SANTETI STAPANA ,acceptata , tacit de reclamant , prin ne depunerea de noi dovezi - cerute de instanta - , nemai putand ataca.
Prin incheierea la care faceti referire s-a constatat perimarea cererii de chemare in judecata depusa de reclamant la instanta pentru ca timp de un an de zile nu a indeplinit vreun act de procedura lasand dosarul in nelucrare. Prin urmare, se poate presupune ca in mod tacit reclamtul a recunoscut ca sunteti proprietarul de drept si de fapt al intregului teren, asa cum l-ati mostenit de la mama dvs., in aceste conditii reclamantul nemaivand posibilitatea sa formuleze o alta actiune cu acelasi obiect dedus judecatii. Daca va incerca o noua actiune de acelasi gen se poate ridica exceptia de autoritate de lucru judecat de catre partea adversa!
Daca nu s-a solutionat cauza in fond ci s-a constatat perimarea cererii de chemare in judecata civila nu intervine autoritatea de lucru judecat si poate fi inaintata o noua actiune.
dddgab a scris:

In anul 2002 am mostenit, de la mama mea, o casa cu un teren de cca 1300 mp in judetul Prahova, pe care mama mea le cumparase anterior, in 1999 cu contract de vanzare-cumparare intocmit de notar si intabulat. In anul 2006 un vecin a revendicat o anume parte din terenul mostenit de mine (cca 500 mp) pe motiv ca planul de amplasament anexat la actul de vanzare- cumparare din 1999, al mamei mele, nu e corect. Am fost dat in judecata, solidar cu Comisia Locala Fond Funciar si Comisia Judeteana Fond Funciar, s-a efectuat o expertiza topografica prin care expertul numit de instanta a intocmit o schita de plan care difera de planul de amplasament din contractul de vanzare-cumparare din 1999 dar dupa scurgerea unui termen de suspendare de un an, cerut de reclamant pentru a produce alte marturii, instanta a dat o sentinta de perimare in anul 2008 si de atunci reclamantul nu a mai avut nicio initiativa.
Ce semnificatie are aceasta sentinta de perimare ? Pot sa folosesc terenul conform planului de amplasament din actul initial de vanzare-cumparare ? Cum se poate rezolva aceasta problema deoarece si eu vreau sa se clarifice litigiul si sa stiu care este terenul care imi apartine de drept si sa ridic un gard pe el ?

Orice cerere de chemare in judecata , cerere de apel , de recurs, price cale de atac de reformare se perima, daca a ramas in nelucrate timp de 1 an , termenul scurgandu-se chiar impotriva incapabililor, daca partile nu au efectuat niciun act procedural prin care sa sustina interesul lor cu privire la litigiul dedus judecatii.

Multumesc pentru raspunsuri dar as vrea sa stiu daca pot administra fara grija terenul respectiv sau ma pot astepta oricand la o redeschidere a procesului sau, asa cum am unele informatii, reclamantul intentioneaza sa vanda portiunea de teren in litigiu (impreuna cu un alt teren alaturat care ii apartine de drept) unei terte persoane.
De exemplu pot sa ridic un gard in jurul portiunii de teren in litigiu, pe aliniamentul prevazut in actul de vanzare-cumparare al mamei mele ? (pe acea portiune nu a existat imprejmuire dinainte de 1999)

In sentinta civila finala (de perimare, din 2008) se mentioneaza ca suspendarea a fost facuta conf art. 243 alin 1 pct 1 CPC si perimarea s-a constatat in baza art. 252 combinat cu art. 248.