Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... inmatriculare auto in baza unei procuri - poate fi ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

inmatriculare auto in baza unei procuri - poate fi facuta de consilierii juridici?

Buna! Ma intereseaza daca un consilier juridic poate face demersurile pt o inmatriculare auto pe baza unei procuri; procura trebuie sa fie una notariala? sau se poate face o simpla imputernicire prin care persoana interesata sa mandateze consilierul sa faca aceste demersuri?Multumesc!

PS: la biroul de inmatriculari mi s-a spus ca mai nou consilierii juridici nu pot face asta pe baza unei simple procuri, ca nu au putere sa avizeze acte juridice si ca le trebuie procura de la un avocat sau notar....ceva de genul
Consilierii juridici pot face demersuri pentru inmatricularea masinilor care apartin entitatilor, persoane juridice, unde sunt angajati cu contract individual de munca . Ei nu au putut niciodata legal sa faca astfel de demersuri pentru persoane fizice decat in baza unei procuri autentice si, spun eu, cu caracter special, si doar in afara profesiei.In acest caz , nu calitatea de consilier juridic este importanta ci calitatea de imputernicit prin procura speciala autentificata la notarul public. Orice persoana cu capacitate de exercitiu deplina poate sa inmatriculeze o masina daca proprietarul masinii il imputerniceste in acest sens prin procura notariala cu caracter special. Avocatii nu pot legaliza astfel de procuri doar notarii pot sa o faca, deoarece avocatii nu autentifica acte, ei pot doar sa confere unui act data certa sau sa certifice identitatea partilor.
Emil Lasconi, Consilier juridic