Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... am de platit daune morale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

am de platit daune morale

In urma unui conflict cu un politist, acesta m-a dat in judecata si am primit un an si 6 luni cu suspendare si trebuie sa-i platesc daune morale in valoare de 4000 lei.
Am 23 de ani si nu lucrez nicaieri, sunt student si intretinut de parinti.
Cum mi se poate impune sa platesc acesti bani daca nu am niciun venit propriu?
De asemenea, mai am de platit si vreo 20 de mil amenzi luate pe tulburarea linistii publice. Acestea se prescriu cumva?
Va multumesc anticipat!
Cu legea din Romania sigur te va pune la plata, eu sunt minor am 17 ani si am fost dat in judecata si mi s-a cerut suma de 1500 de euro fara taxele care mi se vor impune si faram daune morale!!! Asa ca tot ce este posibil!! PS : eu am fost dat in judecata de o firma de publicitate pentru ca nu am reusit sa tin un eveniment
daca tot sunteti intretinut de parinti, aratati un pic de recunostinta, tinandu-va departe de astfel de probleme
cat nu aveti bunuri sau venituri de executat,dvs nu aveti cum plati, iar creditorii nu au cum sa recupereze
eugen stanisteanu a scris:

In urma unui conflict cu un politist, acesta m-a dat in judecata si am primit un an si 6 luni cu suspendare si trebuie sa-i platesc daune morale in valoare de 4000 lei.
Am 23 de ani si nu lucrez nicaieri, sunt student si intretinut de parinti.
Cum mi se poate impune sa platesc acesti bani daca nu am niciun venit propriu?
De asemenea, mai am de platit si vreo 20 de mil amenzi luate pe tulburarea linistii publice. Acestea se prescriu cumva?
Va multumesc anticipat!

Stai linistit....daca ai luat 1 an si jumatate cu suspendarea executarii pedepsei inseamna ca i-ai spart capul politistului!:D
In ceea ce priveste amenda , aceasta se va prescrie in 3 ani de zile.
Iar suma pe care o ai de plata se va prescrie de asemenea! In mod cert politistul va incerca sa te execute silit dar , cand va vedea executorul ca nu lucrezi si nu ai venituri si proprietati , se va lasa pagubas!

Cinrr - Nu ti se poate intampla absolut nimic...neplata amenzilor nu este fapta penala..daca nu ai , nu ai!
B-)
am o rugaminte domnule Mihai am facut si eu un subiect "Problema in instanta" imi puteti explica acolo mai detaliat? ca eu am primit citatie cum ca miercuri la ora 9 sa ma prezint la judecata. Iar ieri seara a intrat in casa la un complice care are firma de hosting, pentru a ne lua datele personale si pentru a obtine probe la dosar ,cu mandat de perchezitie si arest pe 29 de zile ! Va multumesc inca odata!
Va multumesc pentru raspuns!
Nu i-am spart capul, a venit sa ma ia din casa ca am dat un pumn intr-un sofer si i-am spart un geam de la masina din cauza ca a trecut pe aleea blocului cu masina si m-a lovit cu oglinda, politistului, i-am dat cu un bat peste mana cand a intrat cu forta in casa la mine. A avut 2 zile ingrijire medicala.