Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Neagravarea situatiei in propriul apel
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Neagravarea situatiei in propriul apel

Am o nelamurire . La art 372 Cpp se precizeaza " instanta de apel nu poate crea o situatie mai grava ptr cel care a declarat apel " . Presupunand ca instanta de fond , ptr o infractiune achita pe inculpat datorita faptului ca nu sunt intrunite elementele constitutive ale infractiunii judecate . Inculpatul achitat declara in termen apel intrucat vrea sa raspunda ptr fapta comisa , iar in acest termen , intra in posesia unei probe care dovedeste vinovatia sa si savarsirea infractiunii ( acel element constitutiv care lipsea in prima instanta ) .
Considerati ca apelul va fi admis ?
MonnaMonna a scris:

Am o nelamurire . La art 372 Cpp se precizeaza " instanta de apel nu poate crea o situatie mai grava ptr cel care a declarat apel " . Presupunand ca instanta de fond , ptr o infractiune achita pe inculpat datorita faptului ca nu sunt intrunite elementele constitutive ale infractiunii judecate . Inculpatul achitat declara in termen apel intrucat vrea sa raspunda ptr fapta comisa , iar in acest termen , intra in posesia unei probe care dovedeste vinovatia sa si savarsirea infractiunii ( acel element constitutiv care lipsea in prima instanta ) .
Considerati ca apelul va fi admis ?

Lasand la o parte celelate comentarii inculpatul nu va putea fi condamnat in propria cale de atac indiferent ce ar face.

Insa daca declara apel si parchetul va fi condamnat.

avocat Claudiu Lascoschi
Si atunci care ar mai fi scopul procesului penal si al cailor de atac ? De ce oare in aceste conditii , apelul sa nu fie admis si sa fie trimis instantei de fond spre rejudecare ?
Cine a zis ca va fi trimis spre rejudecare in aceasta situatie?
Ramane solutia primei instante.
MonnaMonna a scris:

Nu conteaza motivele care stau la baza introducerii apelului . Considerati ca ar fi posibil sa se admita in conditiile precizate anterior ?

La o aberatie juridica,nu se poate raspunde decat printr-o alta aberatie.
Intrebarea mea este urmatoarea:
Dar,de ce va intereseaza ?
Neagravarea situatiei in propria cale de atac creaza imposibilitatea de a se crea o situatie mai grea in propria cale de atac.