Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sentinta straina
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sentinta straina

Buna ziua! Cum se face recunoasterea unei sentinte penale straine pentru contopirea cu o pedeapsa aplicata prinr-o sentinta din Romania. Multumesc!
Raspunsul il veti gasi in Legea nr. 224/2006 pentru modificarea si completarea Legii nr. 302/2004 privind cooperarea judiciara internationala in materie penala .
Competenta sa faca recunoastrea hotararilor penale straine sunt Curtile de apel .
ARTICOLUL 118
Procedura speciala de recunoastere pe cale principala:
(1) Recunoasterea hotararilor penale pronuntate de instantele judecatoresti din strainatate sau a altor acte judiciare straine se poate face si pe cale principala, de catre instanta de judecata sesizata in acest scop de catre condamnat sau de catre procuror.
(2) In acest caz, competenta apartine judecatoriei in a carei circumscriptie teritoriala se afla condamnatul.
(3) Dispozitiile art. 117 alin. (3)-(6) se aplica in mod corespunzator."
"ARTICOLUL 119
Procedura de recunoastere pe cale incidentala
Recunoasterea se poate face pe cale incidentala in cadrul unui proces penal in curs, de catre procuror in faza de urmarire sau de catre instanta de judecata in fata careia cauza este pendinte."

ContSters47264, utilizator