Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Competenta - recunoasterea hotararilor straine - penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Competenta - recunoasterea hotararilor straine - penal

Sunt nelamurit in ceea ce priveste competenta materiala dar si teritoriala cu privire la recunoasterea unei hotarari penale pronuntata in Spania. Doresc sa fac o contopire a pedepsei data acolo de 3 ani (executata la zi) cu una de 1 an si 6 luni actualmente in executare. (fapte concurente)
Ati verificat Legea nr. 302/2004 privind cooperarea judiciara internationala in materie penala ? :)
Art. 120 - Autoritati judiciare competente
Autoritatile judiciare romane competente sunt curtea de apel in circumscriptia careia, dupa caz, domiciliaza, isi are resedinta sau a fost identificat condamnatul si, respectiv, parchetul de pe langa aceasta.