Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recunoastere hotarare de condamnare din Italia- ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Recunoastere hotarare de condamnare din Italia- pedeapsa executata

Buna ziua.

Care sunt pasii pentru a putea recunoaste o hotarare penala (si executata) din Italia in Romania. Mentionez ca si in Romania are o condamnare pentru aceleasi fapte. Trebuie ceruta si contopirea pedepselor?
Multumesc anticipat.
Presupun ca la acest moment se afla in executarea pedepsei aplicate de instanta din tara.
Este necesara formularea unei cereri de contopire pedepse, iar recunoasterea hotararii din Italia se va face in cadrul acestei cereri in temeiul art. 133 din Legea nr. 302/2004 privind cooperarea judiciară în materie penală.
Nu este obligatoriu sa se ceara contopirea pedepselor.
Dacă aveți interes se poate cere contopirea dacă e vorba de fapte concurente.
Se afla in Italia. A executat toata pedeapsa acolo si vrea sa se intoarca in tara, dar are si aici o condamnare pentru aceeasi fapta.
Sa fie recunoscuta hotărârea dacă faptele sunt concurente.

E bine sa aibă avocat în tara și sa vina mai la final ca sa nu stea prea mult arestat.