avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1386 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recunoastere hotarare de condamnare din Italia- ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Recunoastere hotarare de condamnare din Italia- pedeapsa executata

Buna ziua.

Care sunt pasii pentru a putea recunoaste o hotarare penala (si executata) din Italia in Romania. Mentionez ca si in Romania are o condamnare pentru aceleasi fapte. Trebuie ceruta si contopirea pedepselor?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 23:25, 29 Martie 2016
Presupun ca la acest moment se afla in executarea pedepsei aplicate de instanta din tara.
Este necesara formularea unei cereri de contopire pedepse, iar recunoasterea hotararii din Italia se va face in cadrul acestei cereri in temeiul art. 133 din Legea nr. 302/2004 privind cooperarea judiciară în materie penală.
Nu este obligatoriu sa se ceara contopirea pedepselor.
Dacă aveți interes se poate cere contopirea dacă e vorba de fapte concurente.
Se afla in Italia. A executat toata pedeapsa acolo si vrea sa se intoarca in tara, dar are si aici o condamnare pentru aceeasi fapta.
Sa fie recunoscuta hotărârea dacă faptele sunt concurente.

E bine sa aibă avocat în tara și sa vina mai la final ca sa nu stea prea mult arestat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apel, sentinta definitiva Cosmina98 Cosmina98 Buna ziua, Sotul meu are o condamnare de 5 ani, care nu este definitiva. Inca se judeca in apel.Intrebarea mea ar fi: dupa hotararea sentintei definitive ... (vezi toată discuția)
Competenta - recunoasterea hotararilor straine - penal bob_y bob_y Sunt nelamurit in ceea ce priveste competenta materiala dar si teritoriala cu privire la recunoasterea unei hotarari penale pronuntata in Spania. Doresc sa fac ... (vezi toată discuția)
Deducerea de pedeapsa luysa luysa varul meu a fost condamnat la 1 an inchisoare pentru conducere fara permis. In germania a fost condamnat la 4 luni inchisoare pentru furt si acum urmreaz asa ... (vezi toată discuția)