Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare sporuri pentru conditii vtamatoare in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare sporuri pentru conditii vtamatoare in situatii de promovare

In cazul promovarii functionarilor publici in clasa, a avansarii in treapta de salarizre imediat superioara, a acordarii transei de vechime, in perioada de aplicare etapizata a legii nr. 330 / 2009, cum se vor acorda sporurile pentru conditii vatamatoare in procentele stabilite?
In primul rand, in 2010 nu se acorda procent decat daca exista regulamentul prevazut de legea 330/2009, aprobat de catre Ministerul Muncii si cel al Finantelor. In acest caz, sporul fiind lasat in afara salariului de baza, conform legii, procentul se aplica la noul salariu de baza, rezultat in urma promovarii. Daca nu exista acel regulament, nu se aplica procent ci suma compensatorie (conform art. 6 din OUG 1/2010), in acelasi cuantum din decembrie 2010, indiferent de cuantumul salariului de baza.