Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... stabilire salariu functionar public 2010
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

stabilire salariu functionar public 2010

Buna ziua
La stabilirea salariului functionarului public dupa acordare treapta profesionala si sporul de vechime va fi recalculat sau se da cuantumul avut in luna decembrie 2009?
Ex: inspector, asistent 3 cu 10% spor vechime: 747+75=822 - salar decembrie 2009; inspector, asistent 2 cu 10% spor vechime: 818+82=900 - salar aprilie 2010
Multumesc
Prin aplicarea procentului la salariul de baza coresp. noii trepte (legea 330 spune ca in cazul avansarii/promovarii, salarizarea se face prin raportare la o functie publica similara, aflata in plata; iar un fp in aceasta situatie a avut sporul de vechime stabilit prin aplicarea procentului).