Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Ajutor va rog!
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Ajutor va rog!

Am un debitor care si-a radiat firma si nu am reusit sa recuperez datoria pe calea somatiei de plata. Problema e ca nici nu a lasat vreo fila de CEC sa-l pot incadra la "Inselaciune". Spuneti-mi va rog ce sanse mai am in cazul asta?Ce mai pot face?
Eu stiu, parerea mea:">, ca daca e vorba de un SRL, asociatu/asociatii raspund si cu bunurile proprii pt datoriile contractate in numele firmei. Asa ca, daca te mai afli in termenul de 3 ani de prescriptie, te poti lua de el/ei.
Nicule, aici ai cam dat-o in bara. Tocmai de aia ii spune SRL, pt. ca asociatii nu raspund decat in limita capitalului social subscris.
In ceea ce priveste speta parerea mea e ca nu mai exista nici o sansa de recuperare a banilor.
cel mai bine este sa apelezi la o firma care se ocupa cu recuperarea datoriilor de la clienti rau platnici.Nu conteaza daca s-a societatea nu mai exista .Noi am patit la fel,dar am apelat la o asemenea firma si ne-am scos banii.Costa,dar merita!
scuze,pt. acel cuv."s-a"Nu-si avea rostul in propozitie!M-am grabit!
Ce treaba are fratilor recuperarea unei datorii cu codul penal sau cu cauzele care inlatura raspunderea penala? Asta e o treaba pur civila si procurorul te trimite la plimbare ... exact asa cum ai descris mai sus gabriela. (NUP).
N-am stiut de dizolvare.... pai de ce nu ti-ai bagat nasul in M. Of.? ...ce astea se scriu pe acolo doar asa de amorul artei? Nu cumva pt. publicitate?