Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie pt cresterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie pt cresterea copilului

Buna ziua,

As avea nevoie de ajutorul dumneavoastra in urmatoarea situatie. O persoana care are deschis cabinet medical individual (stomatologic) - si obtine venituri doar din aceste activitati independente, cum ii se calculeaza indemnizatia pt cresterea copilului? Daca in anul 2009 ( aferent celor 12 luni) cabinetul individual a realizat venitui, dar la sfarsitul lui 2009 a iesit pe pierdere, mai primeste indemnizatie? Cel putin indemnizatia minima - cei 600 lei - are dreptul sa ii primeasca in aceste conditii? Nu realizeaza alte venituri - salariale sau alte tipuri.

Multumesc anticipat,
oana
Legea nu conditioneaza acordarea indemnizatiei pentru cIc de realizarea unui profit ca PFA ... conditia necesara pentru a beneficia de indemnizatia respectiva este realizarea de venituri profesionale supuse impozitului pe venit in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni.