Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conteaza nr. de ore pt. CIC ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conteaza nr. de ore pt. CIC ?

Buna ziua! Intrebarea mea este: daca in contractul de munca sunt trecute 4 ore, pot beneficia de indemnizatie crestere copil? Scrie in vreo lege cate ore trebuie lucrate pt CIC?
Va multumesc!
Legea nu conditioneaza acordarea indemnizatiei pentru CIC de cate ore aveti trecute in c.i.m. ca lucrati pe zi.
Conditia este : realizarea de venituri profesionale supuse impozitului pe venit in ultimul an timp de 12 luni anterioare datei nasterii copilului.
Cornel Vasile, Consilier juridic
se iau in calcul veniturile nu orele lucrate
Numarul de ore trecute in contractul individual de munca su conditioneaza dreptul la concediu pentru crestere si ingrijire copil. Importante sunt veniturile realizate in cele 12 luni anterioare nasterii copilului, pentru ca acestea vor fi luate in calcul la stabilirea cuantumului indemnizatie.